Przejdź do treści

Zła wiadomość tuż przed wakacjami. Ceny brytyjskich paszportów gwałtownie wzrosną. Oto nowy cennik

22/03/2024 10:21 - AKTUALIZACJA 08/04/2024 17:00
Wzrost cen brytyjskich paszportów

Wzrost cen brytyjskich paszportów. Zbliża się lato – pora wakacyjnych wyjazdów a na urlopowiczów czeka zła wiadomość. Koszt wyrobienia nowego paszportu wzrośnie w związku z wprowadzeniem przez rząd nowych opłat. Sprawdź ile wyniosą podwyżki i jak wyrobić brytyjski paszport. 

Wzrost cen brytyjskich paszportów

Zgodnie z proponowanymi zmianami standardowy wniosek online złożony w Wielkiej Brytanii wzrośnie do 88,50 GBP dla dorosłych i 57,50 GBP dla dzieci.
Przed podwyżką cena wniosku online wynosiła odpowiednio 82,50 GBP dla dorosłych i 53,50 GBP dla dzieci. Tymczasem koszt wniosku wysłanego pocztą o wydanie standardowego paszportu wzrósł o 7 funtów w przypadku dorosłych i wynosi 100 funtów. W przypadku dzieci wniosek pocztowy będzie teraz kosztować 69 funtów (wcześniej 64 funtów).
Przeczytaj: Błędy, które popełniają turyści na wakacjach all inclusive. Będziesz żałować, że nie wiedziałeś tego wcześniej

Koszty są jeszcze wyższe w przypadku składania wniosku z zagranicy, gdzie koszt wniosku online wynosi 101,00 GBP dla dorosłych i 65,50 GBP dla dzieci. Jeśli chcesz złożyć wniosek pocztowy z zagranicy, będzie to kosztować 112,50 GBP dla dorosłych i 77,00 GBP dla dzieci. Nowe opłaty wejdą w życie 11 kwietnia. czytaj dalej pod zdjęciem

Wzrost cen brytyjskich paszportów

Ceny są takie same dla wszystkich wniosków, niezależnie od tego, czy ubiegamy się o wydanie pierwszego paszportu, czy odnowienie istniejącego. Jeśli jednak masz więcej niż 95 lat, masz szczęście – każdy, kto urodził się przed 2 września 1929 r., otrzymuje paszport za darmo.

Jak odnowić brytyjski paszport? 

Możesz odnowić swój paszport online. Będziesz potrzebować nowego zdjęcia cyfrowego, starego paszportu oraz karty kredytowej lub debetowej. Alternatywnie możesz odnowić swój paszport, składając papierowy wniosek w urzędzie pocztowym. Jeśli ubiegasz się o paszport po raz pierwszy, będziesz potrzebować więcej dokumentów, w tym pełnego aktu urodzenia lub adopcji. Paszport osoby dorosłej jest ważny przez dziesięć lat, ale do niektórych krajów nie można wjechać, jeśli do daty ważności paszportu pozostało mniej niż sześć miesięcy. czytaj dalej

Jakie są wymagania dotyczące zdjęcia paszportowego?

Jeśli ubiegasz się o paszport online, musisz użyć zdjęcia cyfrowego, musi ono mieć co najmniej 600 pikseli szerokości i 750 pikseli wysokości. Na zdjęciu oczy muszą być otwarte, a usta zamknięte, a włosy powinny znajdować się z dala od twarzy. Powinieneś patrzeć prosto w kamerę ze spokojnym wyrazem twarzy. Nakrycia głowy są niedozwolone, chyba że wynikają one ze względów religijnych lub medycznych. Nie powinieneś nosić okularów na zdjęciu paszportowym, chyba że zostałeś o to poproszony. Tło powinno być gładkie i jasne, bez innych osób i przedmiotów. Jeśli składasz wniosek pocztą, będziesz potrzebować wydrukowanego zdjęcia. Należy je wykonać w odpowiednim standardzie u fotografa lub w fotobudce.
Przeczytaj też: Wzrost płacy minimalnej w UK od kwietnia. Ci pracownicy już dostali podwyżki!
czytaj dalej

Ile czasu zajmuje wydanie brytyjskiego paszportu?

Większość wniosków paszportowych jest rozpatrywana w ciągu trzech tygodni, chociaż może to potrwać dłużej, jeśli Biuro Paszportowe uzna, że ​​potrzebuje więcej informacji o Tobie.Trzytygodniowy czas przetwarzania rozpoczyna się od momentu otrzymania dokumentów przez Biuro Paszportowe. Po złożeniu wniosku możesz go śledzić online, korzystając z kodu referencyjnego aplikacji rozpoczynającego się od „PEX”. Jeżeli pilnie potrzebujesz paszportu, możesz skorzystać z usługi Fast Track – chociaż będziesz musiał zapłacić dodatkową opłatę; 155 funtów dla dorosłych i 126 funtów dla dzieci . Dostępna jest również jednodniowa usługa Premium, która kosztuje 193,50 GBP dla dorosłych. W ramach tej usługi nie można odnowić paszportów dla dzieci ani uzyskać paszportu po raz pierwszy.
Przeczytaj też: Nowe stawki zasiłków w UK od kwietnia 2024. Sprawdź ile zyskasz!
źródło: metro.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: