Przejdź do treści

Wyjątkowy park, kolorowe jeziora i czerwony zamek, czyli perła UNESCO na pograniczu Polski i Niemiec

29/05/2024 13:00

Niesamowita atrakcja polsko-niemiecka, czyli Park Mużakowski. Polska jest bogata w urokliwe zakątki, które po prostu zapierają dech w piersiach. Jednym z takich miejsc jest Park Mużakowski. To niezwykłe miejsce, kojarzone przede wszystkim z kolorowymi jeziorkami i czerwonym zamkiem, zostało uznane za pomnik historii i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Magiczne miejsce na pograniczu Polski i Niemiec, czyli Park Mużakowski

Park Mużakowski został założony w XIX wieku przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau, który poświęcił mu wiele uwagi i zaangażowania. W 1815 roku ogłosił on chęć przebudowy swojego majątku i stworzenia parku krajobrazowego. W efekcie powstało ponad 700 hektarów pięknych ogrodów. A wszystko dlatego, że książę był pod wrażeniem ogrodów podczas wizyty w Anglii i postanowił zrealizować ich projekt we własnej posiadłości.

Była to rozległa inwestycja, której Hermann nie był w stanie dokończyć. Ogromne koszty, ale także ekstrawagancki styl życia księcia, doprowadziły do kryzysu finansowego i ostatecznie do sprzedaży posiadłości w 1845 r. Kolejni właściciele kontynuowali ideę poprzednika z niewielkimi zmianami i uzupełnieniami. Dopiero w czasie II wojny światowej dokonano poważnych zmian, niszcząc architekturę, a następnie zmieniając granice oraz układ przestrzenny i kompozycyjny parku. Przeczytaj także: Wakacje w Polsce z dala od tłumów: 8 miejsc, które musisz odwiedzić w najbliższym czasie [Zdjęcia]

Co można zobaczyć w Parku Mużakowskim?

Po polskiej stronie znajdują się ogrody z wieloma atrakcjami. Obejmują one arboretum z fascynującymi okazami drzew, dużymi głazami i kolorowymi jeziorami. Po stronie niemieckiej można zwiedzić centralną część parku z jego głównymi budynkami, w tym dwa odrestaurowane zamki i ogrody. Nowy Pałac, główna rezydencja księcia zbudowana w stylu renesansowym, posiada wieżę widokową. Z niej można podziwiać panoramę okolicy z wysokości 35 metrów. Czytaj dalej pod zdjęciem.

Obok znajduje się również dworek, dwór kawalera i oranżeria. W kawiarni można skosztować lodów, które zostały wymyślone wiele lat temu przez założyciela parku. Podróżowanie między dwiema częściami umożliwia podwójny most i most angielski. Pięknu parku na obu brzegach rzeki nie można zaprzeczyć. Połączenie naturalnych elementów i sztuki ogrodowej stworzyło wspaniały efekt. Rezultat? Miejsce, które zachęca do odwiedzin i odpoczynku wśród bujnej roślinności i zabytkowych budynków. Sprawdź: Najpiękniejsze miejsca w Polsce – od wybrzeża Morza Bałtyckiego po wysokie Tatry. To musisz zobaczyć!

Kolorowe jeziora

Park znajduje się na terenie Geoparku Łuk Mużakowa, który rozciąga się na terenie Niemiec (części Brandenburgii i Saksonii) oraz Polski (gminy Łęknica, Trzebiel, Tuplice i Brody). Geopark utworzono w celu ochrony moreny czołowej w kształcie łuku o długości 40 kilometrów. Powstała ona podczas zlodowacenia skandynawskiego. Znajdują się tu m.in. kolorowe jeziora i wydmy śródlądowe lub „węglowe plaże”, które można podziwiać ze szlaków turystycznych. Źródło: polenjournal.de PolishObserver.com