![Wybory prezydenckie glosowanie za granica](https://polishobserver.com/wp-content/uploads/2025/01/wybory-prezydenckie-glosowanie-za-granica.jpg)
Wybory prezydenckie 2025 a głosowanie za granicą – We wtorek, 8 stycznia br., Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 roku. W przypadku, gdy żadnemu z kandydatów nie uda się zdobyć ponad połowy głosów w pierwszej turze, druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca. Znane są też dwie kluczowe daty dla Polaków, którzy będą chcieli głosować za granicą.
Harmonogram kampanii wyborczej
Kampania wyborcza ruszy formalnie po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, co nastąpi 15 stycznia 2025 roku – informuje portalsamorządowy.pl. Data ta wynika z przepisu konstytucyjnego, zgodnie z którym wybory nie mogą być organizowane w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego. Przypomnijmy, że rząd wprowadził stan klęski żywiołowej we wrześniu 2024 roku w związku z powodzią. Stan został zniesiony 16 października, a wymagane 90 dni miną 14 stycznia 2025 roku. Czytaj dalej poniżej
Podjąłem decyzję, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jeśli niezbędna będzie II tura, to ponowne głosowanie odbędzie się 1 czerwca. pic.twitter.com/yCNl7uD90Q
— Szymon Hołownia (@szymon_holownia) January 8, 2025
Kandydaci na prezydenta w wyborach 2025 roku
Start w wyborach prezydenckich zapowiedzieli:
- Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej,
- Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość,
- Szymon Hołownia – lider Polski 2050,
- Magdalena Biejat – wicemarszałkini Senatu i kandydatka Lewicy,
- Sławomir Mentzen – poseł Konfederacji,
- Marek Jakubiak – poseł z koła Wolni Republikanie,
- Marek Woch – kandydat Bezpartyjnych Samorządowców.
Warunkiem ubiegania się o urząd prezydenta jest ukończenie 35 lat, posiadanie praw wyborczych do Sejmu oraz zebranie co najmniej 100 tysięcy podpisów poparcia. Kandydatów można zgłaszać do 4 kwietnia 2025 roku.
Kluczowe terminy wyborcze
- Do 24 marca 2025 r. – czas na zgłaszanie komitetów wyborczych do Państwowej Komisji Wyborczej (PKW),
- Do 31 marca 2025 r. – powołanie okręgowych komisji wyborczych,
- Do 28 kwietnia 2025 r. – powołanie obwodowych komisji wyborczych oraz ogłoszenie informacji o granicach obwodów głosowania, numerach komisji i ich siedzibach,
- Do 13 maja 2025 r. – termin dopisywania się wyborców przebywających za granicą do spisu wyborców.
Wybory prezydenckie 2025 a głosowanie za granicą
W wyborach wezmą udział także Polacy mieszkający za granicą. Ostateczne dane dotyczące lokalizacji obwodowych komisji wyborczych oraz zarejestrowanych kandydatów mają być dostępne do 28 kwietnia. Wyborcy za granicą mogą zgłaszać wnioski o dopisanie do spisu wyborców do 13 maja.
Wybory prezydenckie będą jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych 2025 roku. Polacy zarówno w kraju, jak i za granicą, będą mogli wybrać nowego prezydenta Polski.
Przeczytaj także: Nowe preferencje Polaków dotyczące przeprowadzki za granicę. Na podium ciepły kraj w Europie