Nowe preferencje Polaków dotyczące przeprowadzki za granicę – Wyniki międzynarodowego badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez sieć Iris i opublikowanego w czwartek przez ARC Rynek i Opinia, rzucają nowe światło na marzenia Polaków dotyczące życia za granicą. Respondenci z 18 krajów z różnych kontynentów odpowiadali m.in. na pytania o to, na ile ich kraj spełnia ich aspiracje oraz czy rozważają przeprowadzkę do innego państwa.
Nowe preferencje Polaków dotyczące przeprowadzki za granicę
W Polsce aż 55 proc. badanych zadeklarowało, że rozważa przeniesienie się do innego kraju – wynika z raportu ARC Rynek i Opinia. To wynik wyższy od średniej globalnej, która wynosi 45 proc. Zapytani o preferowane kierunki emigracji, Polacy najczęściej wybierali Hiszpanię – taki wybór wskazało 14 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy (11 proc.), Niemcy (8 proc.), USA (7 proc.), a także Szwajcaria i Wielka Brytania (po 6 proc.).
Przeczytaj także: Wjazd do Wielkiej Brytanii, nowe wymogi dla podróżujących od stycznia 2025 roku
Jak Polacy oceniają swój kraj i życie?
Chociaż Polacy należą do grupy narodów, które dość wysoko oceniają swój kraj, ich opinia o własnym życiu jest bardziej krytyczna. Wielu respondentów przyznało, że ich codzienność znacznie odbiega od wymarzonych aspiracji. Podobne odczucia wyrażali mieszkańcy większości analizowanych państw. Zaledwie w czterech krajach – Malezji, Peru, Kanadzie i Meksyku – więcej badanych stwierdziło, że ich życie jest bliskie ideałom.
Zadowolenie z kraju wyrażali także Amerykanie, Australijczycy i Koreańczycy. W przeciwieństwie do nich, najgorzej swój kraj oceniają Bułgarzy, Rumuni i Grecy.
Przeczytaj także: W tych krajach otrzymasz pieniądze za osiedlenie się. Prawie 30 tys. euro za przeprowadzkę
Kto najchętniej wyjechałby z kraju?
Spośród wszystkich badanych państw, największą gotowość do emigracji zadeklarowali obywatele Nigerii, Peru i Grecji. Z drugiej strony, najmniej chętni do opuszczenia swojego kraju okazali się mieszkańcy Malezji, Japonii i Australii.
Jak zrealizowano badanie?
Badanie przeprowadzono techniką CAWI (Computer-Assisted Web Interviewing) między styczniem a marcem 2024 roku. W każdym kraju ankietowano reprezentatywne grupy ludności w wieku 18+, liczące po 500 respondentów. W Polsce próba była większa i obejmowała 1000 osób.
Wyniki badania pokazują, że mimo zadowolenia z kraju, Polacy często myślą o przeprowadzce za granicę, szukając nowych szans i spełnienia swoich marzeń. Hiszpania, jako najczęściej wskazywany kierunek, kusi ciepłym klimatem i stylem życia, co zdaje się odpowiadać wyobrażeniom wielu Polaków o idealnym miejscu do życia.