Przejdź do treści

Wielkie odkrycie: nowy gatunek pszczół w Niemczech

19/09/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
gatunek pszczoly

Nowy gatunek pszczół w Niemczech: Niezwykły gatunek pszczoły został zidentyfikowany przez studenta biologii z uniwersytetu w Ratyzbonie w Bawarii. Do tej pory nigdy nie widziano jej w Niemczech. Jak się tu dostała i czy ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie?
>> Do Europy dotarł nowy gatunek robaków. Eksperci ostrzegają przed zagrożeniem dla ekosystemu

Nowy gatunek pszczół w Niemczech

Tego lata w Niemczech został odkryty niezwykły gatunek pszczoły. Odkrycia dokonał Robert Zimmermann, studenta biologii z uniwersytetu w Ratyzbonie. Ich naukowa nazwa to Rophites hartmanni. Do tej pory najbliższym siedliskiem tych pszczół było austriackie miasto Linz, oddalone o ponad 200 kilometrów. Gatunek występuje głównie w Europie Wschodniej, a zwłaszcza w jej cieplejszych regionach. 

Pojawienie się nowej pszczoły zaskoczyło studenta: „Owady nie pasowały do opisu żadnego ze znanych mi lokalnych gatunków”. Dopiero gdy student pokazał pszczoły innemu ekspertowi, stało się jasne, że odkryto nowy gatunek w Niemczech.

Za ojczyznę Rophites hartmanni uważa się wschodnią część Morza Śródziemnego i Anatolię. Preferują stepy, łąki, obrzeża i polany leśne. Gniazdują w ziemi w koloniach i można je spotkać od początku maja do końca sierpnia. Zbierają pyłek z roślin z rodziny gąbczastych, która obejmuje lawendę, bazylię, miętę, rozmaryn i wiele innych, ale szczególnie przyciągają je kwiaty dzikiej marchwi i ostu polnego.
>> Stwórz własny ogród kwiatowy! To łatwiejsze niż myślisz

Migracja pszczół 

Wielu ekspertów bada, czego wynikiem może być migracja pszczół. Według pracowników Uniwersytetu w Ratyzbonie, którzy badają żywotną aktywność pszczół, owady te pojawiły się w Bawarii nieprzypadkowo. Zgodnie z komunikatem prasowym uniwersytetu, dolina Dunaju jest rodzajem „korytarza cieplnego”, który stwarza korzystne warunki dla migracji wielu gatunków.

63% gatunków pszczół jest zagrożonych wyginięciem

Obecnie w Niemczech znanych jest łącznie 604 gatunków dzikich pszczół. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Ochrony Przyrody aż 63% z nich jest zagrożonych wyginięciem. 

W ostatnim czasie naturalne siedliska dzikich pszczół gwałtownie się zmniejszają. Eksperci szacują, że około 39 gatunków pszczół, które kiedyś żyły w Niemczech, już wyginęło. Ponad 75% upraw i około 90% dzikich roślin kwitnących zależy od ich zapylania. Według Alberta Einsteina wyginięcie pszczół może doprowadzić do wyginięcia ludzkości w ciągu zaledwie czterech lat.

Źródło: dw.com, PolishObserver

Read More