Przejdź do treści

Wielka Brytania wydała ostrzeżenie dla osób planujących podróż do Hiszpanii

23/02/2024 15:38 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
Ostrzeżenie dotyczące podróży do Hiszpanii

Ostrzeżenie dotyczące podróży do Hiszpanii. Unia Europejska planuje wprowadzić dwie ważne zmiany, które będą miały wpływ na wszystkich obywateli spoza UE podróżujących do większości krajów UE – w tym Hiszpanii, Włoch, Francji i Grecji. W związku z tym wydano pilne ostrzeżenie.
Przeczytaj: Para Brytyjczyków wygrała milion na loterii. Kobieta uciekła z całymi pieniędzmi

Ostrzeżenie dotyczące podróży do Hiszpanii

Podróżni z Wielkiej Brytanii planujący wakacje w Hiszpanii będą musieli przed wyjazdem muszą zapoznać się dwoma ważnymi zmianami. Unia Europejska ma wprowadzić dwa programy, które będą miały wpływ na wszystkich obywateli spoza UE podróżujących do większości krajów UE i mogą skutkować odmową wjazdu, jeśli przed podróżą nie zostaną przeprowadzone odpowiednie procedury.

PILNE! Trwa jedna z największych operacji ewakuacyjnych w Wielkiej Brytanii od czasów II wojny światowej. Tysiące osób musiało opuścić swoje domy

Pierwszą dużą zmianą jest unijny system wjazdu/wyjazdu (EES). Ten zautomatyzowany system rejestruje za każdym razem podróżnych z Wielkiej Brytanii i innych krajów spoza UE za każdym razem przekraczających zewnętrzną granicę UE. System ma zostać wprowadzony jeszcze w tym roku. Turyści przed przekroczeniem granicy będą musieli zeskanować paszporty w automatycznych punktach.

Zastąpi to obecny system wprowadzony po Brexicie, polegający na ręcznym stemplowaniu paszportów. Nowe skanery zarejestrują imię i nazwisko osoby, rodzaj dokumentu podróży, dane biometryczne, takie jak odciski palców i wizerunek twarzy, a także datę i miejsce wjazdu i wyjazdu.

Według Komisji Europejskiej system będzie obowiązywał przy wjeździe do 25 krajów UE, w tym Hiszpanii, Francji, Niemiec, Grecji , Włoch i Portugalii oraz czterech krajów spoza UE – Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Lichtensteinu – wchodzących w skład strefy Schengen. Czytaj dalej pod zdjęciem

Ostrzeżenie dotyczące podróży do Hiszpanii

Nowe zasady w punktach kontroli granicznej w Wielkiej Brytanii

Jak informuje Mirror, nowe zasady będą dotyczyć także punktów kontroli granicznej w Wielkiej Brytanii, w tym w porcie w Dover, terminalach Eurostar i Eurotunnel. System EES będzie śledzić czas pobytu podróżnych w krajach strefy Schengen i rejestrować wszelkie przypadki nadmiernego przedłużenia pobytu lub odmowy wjazdu.

Obecnie brytyjscy wczasowicze mogą przebywać w strefie Schengen maksymalnie 90 dni w ciągu dowolnych 180 dni. Egzekwuje to straż graniczna sprawdzający stemple paszportowe. W przypadku dłuższych pobytów osoby spoza UE i krajów spoza strefy Schengen muszą ubiegać się o wizę.

Europejski system informacji o podróż oraz zezwoleń na podróż (ETIAS)

Kolejną dużą zmianą, która będzie miała wpływ na turystów z Wielkiej Brytanii, jest europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS), który będzie wymagał od podróżnych uzyskania pozwolenia – online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej – przed wjazdem do krajów UE. Oczekuje się , że system ten zacznie działać od połowy 2025 roku. 

Gdy to rozwiązanie zacznie działać, Unia Europejska sugeruje, aby wczasowicze uzyskali pozwolenie na podróż ETIAS przed zakupem biletów lotniczych lub rezerwacją hotelu.

Wnioski zostaną sprawdzone w oparciu o rejestry informacyjne UE dotyczące granic i bezpieczeństwa, a większość osób otrzyma potwierdzenie w ciągu kilku minut. Komisja Europejska stwierdziła jednak, że niektórzy wnioskodawcy mogą potrzebować dalszych kontroli, co może opóźnić wydanie pozwolenia nawet o 30 dni.

Ostrzeżenie dotyczące podróży do Hiszpanii

Będzie obowiązywać przez trzy lata lub do momentu wygaśnięcia paszportu danej osoby, ale następnie będzie musiał zostać odnowiony na potrzeby przyszłych podróży. Będzie kosztować 7 lub 6 funtów dla osób w wieku od 18 do 70 lat. ETIAS będzie bezpłatny dla osób poniżej 18. roku życia i powyżej 70. roku życia.

Obywatele Wielkiej Brytanii nie potrzebują wizy, aby podróżować do UE/strefy Schengen, a dla wszystkich podróżujących z krajów objętych takim zniesieniem wiz będzie wymagana autoryzacja ETIAS. Nie dotyczy to podróży między Wielką Brytanią a Irlandią, ponieważ istnieje już między nimi wspólny obszar podróżowania.

System jest podobny do systemu ESTA w USA, gdzie odwiedzający płacą jednorazową opłatę w wysokości 21 dolarów za zezwolenie na podróż ważne przez dwa lata. Rząd Wielkiej Brytanii planuje również wprowadzenie podobnego systemu dla podróżujących spoza Wielkiej Brytanii odwiedzających ten kraj. System ten ma zostać uruchomiony do końca 2024 r. źródło: Mirror.co.uk, PolishObserver.com