Przejdź do treści

Wakacje w Polsce z dala od tłumów: 8 miejsc, które musisz odwiedzić w najbliższym czasie [Zdjęcia]

25/05/2024 13:00

Spokojnie miejsca na wakacje w Polsce. Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim czas na planowanie wyjątkowych wakacji. Jeśli marzysz o spokojnym i relaksującym wypoczynku z dala od tłumów turystów, to Polska może okazać się doskonałym miejscem na odbycie wymarzonego urlopu. Znajduje się tutaj wiele urokliwych miejsc, które zachwycą nawet najbardziej wymagających podróżników. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 8 miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić podczas letniego wypoczynku w Polsce.

Spokojne miejsca na wakacje w Polsce – TOP 8 miejsc

1. „Padwa Północy”: Zamość

Miasto, które zdecydowanie zbyt mało turystów w Polsce ma na swojej liście, znajduje się w południowo-wschodniej części Polski, między Lublinem a Przemyślem. Zamość jest nazywany „Padwą Północy” ze względu na swój niezwykły krajobraz miejski. Pod koniec XVI wieku ówczesny kanclerz Polski Jan Zamoyski zlecił weneckiemu architektowi Bernardo Morando budowę miasta handlowego i warownego. Jako że kanclerz był wielkim miłośnikiem Włoch, jego zleceniem było zbudowanie idealnego włoskiego miasta. Zamość został więc zbudowany w całości w stylu włoskiego renesansu. Od 1992 roku starówka miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Więcej informacji na temat Zamościa znajdziesz TUTAJ.

2. „Polska Sahara”: Pustynia Błędowska

Polska pustynia, Pustynia Błędowska

Największa pustynia w Europie znajduje się zaledwie godzinę jazdy od Krakowa w województwie śląskim. Pustynia Błędowska jest największym śródlądowym złożem piasku w Europie Środkowej. Powstała, gdy lodowce topniały tysiące lat temu. Dlatego też często nazywana jest „polską Saharą”. Pustynia Błędowska, pierwotnie o powierzchni 150 kilometrów kwadratowych, w ostatnich latach zaczęła się kurczyć. Jeszcze w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku występowały tam miraże i oazy. Jednak dziś pustynia ma już tylko około 34 kilometrów kwadratowych powierzchni. Przez pustynię przebiega żółty szlak turystyczny PTTK o długości 28,5 km. Więcej na temat Pustyni Błędowskiej znajdziesz TUTAJ.

3. Beskid Niski: Historia Łemków

Nieodkryty region Polski leży na granicy ze Słowacją. Beskid Niski w województwie małopolskim i na Pogórzu Karpackim charakteryzuje się pofałdowanymi wzgórzami, a góry są w większości zalesione. Wszędzie czeka na Ciebie spokój i samotność, ale także historia Łemków, którzy wywarli trwały wpływ na tutejszą kulturę. Rusińska grupa etniczna przez wieki zamieszkiwała doliny polskich i słowackich Karpat. Po II wojnie światowej i przesunięciu Polski na zachód zostali wypędzeni i przesiedleni do „Akcji Wisła”. Pozostały po nich drewniane cerkwie łemkowskie, z których część pochodzi z czasów średniowiecza. Najbardziej okazała znajduje się w Kwiatoniu. Od 2013 r. cerkiew św. Paraskewii znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO „Drewniane cerkwie regionu karpackiego”. Nawiasem mówiąc, najsłynniejszym Łemkiem był Andy Warhol.

4. Śnieżka: królestwo Liczyrzepy

Do II wojny światowej Śnieżka była równie popularna jak Schwarzwald, po czym cel podróży popadł w zapomnienie. Jednak wizyta w królestwie Śnieżki w Karkonoszach jest absolutnie warta zachodu i idealna na długie piesze wycieczki lub sporty zimowe. U podnóża Karkonoszy, które stanowią granicę między Republiką Czeską a Polską, warto odwiedzić Kotlinę Jeleniogórską. W XIX wieku krajobraz ten przyciągał pruską arystokrację, która budowała tu wspaniałe zamki, dwory i parki. Do dziś w pagórkowatym krajobrazie można znaleźć około 30 dworów i zamków.

5. Polska dzika przyroda: Biebrzański Park Narodowy

W północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, znajduje się Biebrzański Park Narodowy, największy park narodowy w Polsce. Utworzony w 1993 r. obszar chroniony obejmuje prawie cały bieg rzeki Biebrzy. Wraz z licznymi odnogami i starorzeczami rzeka tworzy jeden z najlepiej zachowanych kompleksów torfowiskowych w całej Europie. Żyją tu liczne gatunki ptaków, a także wilki, bobry, wydry i okazjonalnie łosie. Jeśli chcesz, możesz odkrywać florę i faunę doliny rzeki kajakiem lub tratwą, lub wyruszyć pieszo. Park narodowy jest poprzecinany szlakami turystycznymi i ścieżkami przyrodniczymi – łącznie można przejść 460 kilometrów.

6. „Wenecja Bydgoska”: Bydgoszcz

Polskie miasto, któremu poświęca się zdecydowanie za mało uwagi, znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Bydgoszcz leży nad rzekami Brdą i Wisłą, a także łączy się z Odrą poprzez Kanał Bydgoski. Nadaje to miastu wyjątkowy charakter i sprawiło, że nazywane jest „Wenecją Bydgoską”. Punkt orientacyjny miasta jest więc również otoczony wodą. Na wyspie na Brdzie znajdują się spichrze i budynki młyna z XVIII i XIX wieku, niektóre z nich są z muru pruskiego, a inne z cegły. Warto również zobaczyć nowoczesne budynki banków na Brdzie, które przybrały kształt dawnych spichlerzy.

7. „Polska Szwajcaria”: Kaszuby

Na północy Polski, na południowy zachód od Gdańska i Gdyni, leżą Kaszuby, wyjątkowy krajobraz charakteryzujący się jeziorami i wzgórzami morenowymi, które powstały podczas ostatniej epoki lodowcowej. Kaszuby są idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Większość dużych jezior łączy się tu z rzekami, dzięki czemu istnieje wiele szlaków wodnych do zwiedzania kajakiem lub żaglówką. Nazwa pochodzi od zachodniosłowiańskiego plemienia Kaszubów, którzy zamieszkiwali ten region od V i VI wieku. W XIX wieku niemieccy turyści ukuli nazwę „Szwajcaria Kaszubska”. Według jednej z anegdot Szwajcarzy postawili nawet na jednym z najwyższych wzgórz kamień z wyrytą odległością do Szwajcarii.

8. Raj Jaskiniowy: Śladami neandertalczyków

W południowo-wschodniej części kraju można odkryć nie tylko najpiękniejszą jaskinię w Górach Świętokrzyskich, ale także najstarsze warstwy skalne w całej Polsce. Góry Świętokrzyskie to niewysokie pasmo górskie, którego znaczna część objęta jest ochroną jako Świętokrzyski Park Narodowy. Znajduje się tu również Jaskinia Raj, jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Jaskinia stalaktytowa ma ponad 360 milionów lat. Znaleziono tu nawet ślady neandertalczyków. Jaskinię odkryto dopiero w 1960 roku. Dziś można odwiedzić muzeum, w którym dowiesz się wiele o historii neandertalczyków i życiu w czasach prehistorycznych. Źródło: reisereporter.de PolishObserver.com