Przejdź do treści

„Polska Sahara” zachwyca turystów. Odkryj jej tajemnicę

02/05/2024 10:52 - AKTUALIZACJA 06/05/2024 18:34

„Polska Sahara”, czyli Pustynia Błędowska to niewątpliwie unikatowe miejsce na mapie Polski. Położona jest na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. Rozciąga się od Błędowa po Klucze. Pustynia Błędowska jest największym w Polsce i jednym z większych w Europie obszarem lotnych piasków. Swoim urokiem zachwyca chętnie odwiedzających ją turystów. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o tym unikatowym miejscu.

Jak powstała Pustynia Błędowska?

Pochodzenie pustynnego krajobrazu spowodowane jest działalnością człowieka. Wycinano bowiem na masową skalę tamtejsze lasy, by wypełnić zapotrzebowanie na drewno, które przeznaczano na opał do hut i na obudowę sztolni w olkuskich kopalniach, które funkcjonowały już od XIII wieku. Intensywna eksploatacja lasów spowodowała niszczenie cienkich warstw ubogiej gleby i odsłonięcie nagromadzonych 2-3 miliony lat temu luźnych piasków.
Przeczytaj także: Najpiękniejsze miejsca w Polsce. Zabytki i cuda natury z listy UNESCO

Pustynia Błędowska – legenda

Z powstaniem obszaru pustynnego wiąże się także legenda. Według niej, coraz głębsze prace górnicze rozzłościły zamieszkujące pod ziemią diabły. Postanowiły one zasypać kopalnie nadbałtyckim piaskiem. Lecąc, przenosiły go w workach na swych plecach. Jeden z diabłów, dla którego ładunek okazał się zbyt ciężki, obniżył swój lot nad Kluczami. Tam niefortunnie zahaczył workiem o wieżę kościoła. Piasek wysypał się, tworząc Pustynię Błędowską.
Przeczytaj także: Najpiękniejsze miejsca w Polsce. Zabytki i cuda natury z listy UNESCO

Pustynia w Polsce

Pustynia Błędowska – punkty widokowe

Róża Wiatrów – system zadaszonych, drewnianych altan, które są połączone pomostami. Znajdują się tam ilustrowane tablice informacyjne, dzięki którym można zapoznać się z historią Pustyni Błędowskiej. Ponadto wielkimi atrakcjami są stanowiska ze zdemilitaryzowanymi działami i luneta turystyczna.
Czubatka – wzgórze, na którym znajduje taras widokowy i altanki. Na miejscu można skorzystać z lunety turystycznej. Z punktu widokowego da się szlakiem dotrzeć na Pustynię Błędowską. Ponadto na „Czubatce” znajduje się wieża obserwacyjna, ale nie jest dostępna dla turystów. Służy jako stanowisko do wykrywania zagrożeń pożarowych.
Wzgórze Dąbrówka – platforma widokowa z lunetą turystyczną w Chechle. Tuż obok znajdują się resztki schronu wojskowego z okresu II wojny światowej, a także podstawa nieistniejącej już wieży obserwacyjnej. Ponadto z punktu widokowego można zobaczyć odlesioną część pustyni, która nie jest dostępna dla turystów, gdyż to teren wojskowy.
READ IN ENGLISH: Discover the Hidden Beauty of the „Polish Sahara”
Źródło: pustyniabledowska.pl, polska.travel, PolishObserver.com