Przejdź do treści

To miasto w Polsce nosi miano ‘’Padwy Północy’’. Niewielu rodaków zdaje sobie sprawę z wyjątkowości tego miejsca

10/05/2024 13:00 - AKTUALIZACJA 10/05/2024 16:01
zamosc

Miasto zwane często ’’Padwą Północy’’ jest unikalne ze względu na swoją historię i architekturę. Jego centrum, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zostało zaprojektowane przez weneckiego architekta Bernardo Morando w stylu włoskiego renesansu. Miasto z założenia miało być idealnym miastem renesansowym, z planem ulic przypominającym szachownicę, rynkiem hurtowym oraz 250 domami. Dowiedz się, o jakim mieście mowa.

‘’Padwa Północy’’ – jakie miasto nosi takie miano?

Miastem, będącym dziełem weneckiego architekta Bernarda Morando, jest Zamość. Cały rozwój miasta opierał się na koncepcji miasta, jako idealnego człowieka. Pałac symbolizuje tu głowę, rezydencja z główną ulicą łączącą przeciwległy bastion nr 7 – kręgosłup, akademia i katedra – płuca, rynek – serce, a bastiony służące obronie – ręce i nogi.
Przeczytaj: Ta niewielka miejscowość w Polsce łudząco przypomina Włochy. Urlop tutaj może Cię miło zaskoczyć!

Dziś niezależne miasto Zamość liczy około 70 000 mieszkańców. Miasto jest bardzo atrakcyjne turystycznie i ma istotne znaczenie dla Polski. W mieście działa najstarsza orkiestra symfoniczna, założona w 1881 roku. Co roku organizowane są wydarzenia kulturalne, z których wiele ma charakter międzynarodowy. Od 1976 roku odbywa się w Zamościu Lato Teatralne, od 1980 roku Zamojskie Dni Muzyki, a już od kilku lat z dużym rozmachem – Festiwal Kultury Włoskiej „Arte, Cultura, Musica e…” oraz festiwal kulturalny, który nosi imię zamojskiego śpiewaka i poety – Marka Grechuty. Czytaj dalej pod zdjęciem.

Zamość – oaza spokoju

Zamość jest również bardzo popularny wśród wielu osób jako kurort. Położenie miasta u podnóża Roztocza, na pasie malowniczych wzgórz pokrytych lasami, sprawia, że ​​jest to idealne miejsce na wypoczynek od zgiełku wielkich miast. Niedaleko Zamościa znajduje się Roztoczański Park Narodowy, w którym żyje wiele zwierząt i około 750 gatunków roślin. Będąc w Zamościu nie można pominąć małych miasteczek Sandomierza i Kazimierza Dolnego. Obydwa należą do najpiękniejszych miasteczek w Polsce i wpisały się do księgi najpiękniejszych miejsc na ziemi. Sprawdź także: Najpiękniejsze miejsca w Polsce. Zabytki i cuda natury z listy UNESCO Źródło: polen-travel.com PolishObserver.com