Przejdź do treści

W Szwajcarii rozdawana jest wysokiej jakości marihuana 

25/09/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
Wysokiej jakości marihuana

Wysokiej jakości marihuana: władze Zurychu przeprowadzają eksperyment wśród lokalnej ludności. Otrzymają oni wysokiej jakości produkt uprawiany bezpośrednio na alpejskich łąkach. W ramach trzyletniego eksperymentu naukowego w Szwajcarii o nazwie „Züri Can – Responsible Consumption”, grupa kontrolna składająca się z 2100 osób będzie mogła spożywać marihuanę w specjalnych warunkach, ale legalnie. 
>> Najnowsze badania: mikroplastik przenika do mózgu

Rozdawana jest wysokiej jakości marihuana 

Celem projektu jest zbadanie różnych modeli regulowanej podaży i konsumpcji marihuany. Jak wyjaśnili przedstawiciele Rady Miasta Zurych na konferencji prasowej, ich celem jest zarówno kontrola jakości produktu, jak i zminimalizowanie ryzyka dla aktywnych użytkowników marihuany.

Przeciwnicy eksperymentu mówią o jego negatywnych skutkach tj. wzrost poważnych form uzależnienia od narkotyków wśród obywateli. Konsumpcja marihuany jest powszechna wśród nastolatków i młodych dorosłych. Według aktualnych statystyk, co dziesiąty młody Szwajcar w wieku od 15 do 24 lat przynajmniej raz palił marihuanę. 

Co na to szwajcarskie prawo?

Konopie indyjskie zawierają około 400 związków chemicznych. Tetrahydrokannabinol (THC) ma działanie psychoaktywne, tj. odurzające, a jego zawartość jest kontrolowana przez szwajcarską ustawę o substancjach odurzających. Inne substancje czynne (kannabinoidy) nie mają takiego działania i dlatego nie są objęte ustawą.

Istnieją również różne produkty z konopi indyjskich o niskiej zawartości THC, które również nie są objęte ustawą, ponieważ mają zawartość THC poniżej jednego procenta. Należą do nich na przykład produkty przetworzone: ekstrakty w postaci olejów lub past, dodatki do żywności, płyny do e-papierosów, olejki smakowe, gumy do żucia i produkty do pielęgnacji skóry.

Niedozwolone jest obchodzenie się z konopiami indyjskimi lub produktami pochodnymi konopi indyjskich o średniej całkowitej zawartości THC wynoszącej co najmniej 1,0%.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Warunki uczestnictwa w projekcie, a w szczególności dostarczania marihuany, zostały opisane tak jasno, jak to tylko możliwe. Jedynie dorośli mieszkańcy Zurychu z pozytywnym wynikiem testu narkotykowego, tj. regularni użytkownicy konopi indyjskich, mogą wziąć udział w eksperymencie. Celem badania nie jest popularyzacja marihuany, ale monitorowanie jakości i konsumpcji produktu wśród osób, które są już aktywnymi użytkownikami. Od kobiet wymaga się negatywnego wyniku testu ciążowego. Niektóre zawody, takie jak szoferzy i piloci, nie mogą brać udziału w badaniu.
>> Smartfony i otyłość: Nowe badanie ujawnia to, czego wiele osób nie podejrzewa

Grupa liczy obecnie 1200 uczestników, z czego 80% stanowią mężczyźni w wieku od 25 do 35 lat. Aby uzyskać dostęp do projektu, zainteresowani muszą się zarejestrować, przejść rozmowę kwalifikacyjną i osobiście złożyć pakiet dokumentów. Następnie uczestnicy otrzymają specjalną kartę do konta przy pierwszym zakupie. Dozwolone jest posiadanie maksymalnie 10 g marihuany dziennie.

Projekt przewiduje również ochronę danych osobowych uczestników testu. Wszystkie otrzymane informacje są szyfrowane i anonimowe, a zespół badawczy otrzymuje jedynie listę kodów bez nazwisk.

Źródło: dw.com, PolishObserver.com