Przejdź do treści

Smartfony i otyłość: Nowe badanie ujawnia to, czego wiele osób nie podejrzewa

23/05/2023 08:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05
Korzystanie ze smartfona powoduje otyłość

Czy korzystanie ze smartfona może spowodować otyłość? Brzmi absurdalnie, ale jest prawdziwe. Naukowcy zbadali, czy promieniowanie telefonów komórkowych może mieć wpływ na wzmożony apetyt.
PRZECZYTAJ: Jak stworzyć własny ogród kwiatowy? Oto poradnik dla początkujących

Korzystanie ze smartfona powoduje otyłość?

Czy promieniowanie telefonów komórkowych jest niebezpieczne? Dyskusja na ten temat jest prawdopodobnie tak stara jak sam telefon komórkowy, a kwestia do tej pory nie została jeszcze tak naprawdę wyjaśniona naukowo. Według niemieckiego Federalnego Urzędu Ochrony przed Promieniowaniem, poziomy promieniowania niektórych smartfonów są tuż poniżej maksymalnego zalecanego limitu. Jednak telefony komórkowe, smartfony i tablety sprzedawane w Niemczech i Europie muszą spełniać tzw. limit SAR. 

SAR oznacza współczynnik absorpcji swoistej. Wartość ta wskazuje maksymalną moc nadawania, jaką ciało może pochłonąć podczas rozmowy telefonicznej. Obowiązujący limit to 2 waty na kilogram tkanki ciała. Czytaj także: Piwo i chleb? Oto 7 produktów spożywczych, których nie należy łączyć z alkoholem

Promieniowanie emitowane przez telefony komórkowe jest w dużej mierze pochłaniane przez głowę – bardziej u dzieci niż u dorosłych – i dlatego może mieć wpływ między innymi na metabolizm. Zespół kierowany przez prof. dr hab. Kerstin Oltmanns, kierownik Sekcji Psychoneurobiologii na Uniwersytecie w Lubece, zbadała wpływ promieniowania telefonów na otyłość. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nutrients .

Promieniowanie telefonów komórkowych wzmaga apetyt

W badaniu wzięło udział 15 młodych mężczyzn w wieku od 21 do 29 lat. Podczas eksperymentu byli wystawiani na promieniowanie z dwóch różnych telefonów komórkowych. W badaniu wykorzystano „stare modele” telefonów: Motorola L2 (wartość SAR: 0,97 W/kg) i Nokia 5800d-1 (wartość SAR: 1,33 W/kg). Następnie mężczyźni o normalnej wadze przechodzili do bufetu.

Wyniki zaskoczyły naukowców. Promieniowanie doprowadziło do wzrostu całkowitego spożycia kalorii o 22 procent. Analizy krwi wykazały, że nie tylko ogólne spożycie kalorii wzrosło. Promieniowanie najwyraźniej skłoniło uczestników do spożywania większej ilości kalorii w postaci węglowodanów i w mniejszym stopniu, białek. 

Pomiary MRS (Spektrometria mas sprzężona z plazmą wzbudzaną indukcyjnie) wykazały wzrost obrotu energii w mózgu pod wpływem promieniowania telefonu komórkowego. Na podstawie tych wyników naukowcy doszli do wniosku, że promieniowanie telefonów komórkowych jest nie tylko „potencjalnym czynnikiem przyczyniającym się do przejadania się u ludzi, ale także wpływa na homeostazę energetyczną mózgu (kontrola głodu i sytości)”. 

Zdaniem naukowców, „zademonstrowany tutaj wpływ promieniowania telefonów komórkowych na mózg i zachowania żywieniowe spowoduje, że badania w tej dziedzinie będą bardziej skoncentrowane w przyszłości, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci i młodzieży”.

źródło: CHIP.de, PolskiObserwator.de