Przejdź do treści

Najnowsze badania: mikroplastik przenika do mózgu

20/09/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
mikroczasteczki plastiku

Mikroplastik przenika do mózgu. Naukowcy badający możliwy wpływ mikrocząsteczek plastiku na zdrowie odkryli coś niepokojącego. Wstępne wyniki eksperymentu przeprowadzonego na myszach pokazują, że mikroplastik przenika do każdego organu, a w tym do mózgu.
>> Dwa wczesne objawy raka trzustki nazywanego „cichym zabójcą”, których nikt nie powinien ignorować

Wpływ mikrocząsteczek plastiku na zdrowie

Przeprowadzono na myszach badania, których celem było przestudiować wpływ mikrocząsteczek plastiku na ich zdrowie. Po trzech tygodniach picia wody ze znajdującym się w niej mikroplastikiem, u gryzonii zaczęły występować zmiany behawioralne. Naukowcy z University of Rhode Island odkryli, że mikroplastik nagromadził się w każdym organie ciała małych ssaków. Wyniki mogą nie przekładać się bezpośrednio na ludzi, jednak badania obejmujące modele zwierzęce są kluczowym pierwszym krokiem w badaniach klinicznych.

„To było dla nas szokujące. Nie były to duże dawki mikrodrobin plastiku, ale już w ciągu trzech tygodni zaobserwowaliśmy te zmiany” – wyjaśnia neurobiolog Jaime Ross.

Podczas badania myszy regularnie oceniano w trakcie testów w otwartym terenie. Myszy, które przez trzy tygodnie piły wodę zanieczyszczoną mikroplastikiem, wykazały znaczące zmiany w zachowaniu. Były szczególnie wyraźne wśród starszych myszy, podobne do demencji u ludzi. Pod koniec badań cząsteczki mikroplastiku znaleziono w mózgu, wątrobie, nerkach, przewodzie pokarmowym, sercu, śledzionie i płucach. 
>> Oto symptom Alzheimera, który wcześnie pozwala zdiagnozować stadium chorobowe

Cząsteczki mikroplastiku w mózgu

Obecność cząsteczek mikroplastiku w mózgu jest szczególnie niepokojąca. To oznacza, że mogą one przekraczać barierę immunologiczną, która oddziela centralny układ nerwowy od reszty krwiobiegu organizmu. Może to prowadzić do zaburzeń neurokognitywnych.

W 2022 r. podobne badanie wykazało, że spożyty przez myszy mikroplastik może gromadzić się w mózgach, wywołując stan zapalny i upośledzając pamięć. Badanie to nie wykazało jednak żadnych zmian w zachowaniu myszy podczas testu w otwartym terenie.

Pomimo rozbieżności między wynikami, naukowcy są zgodni: mikroplastik może przenikać do mózgu ssaków i poważnie szkodzić zdrowiu. W jednym z ostatnich badań zespół naukowców odkrył, że białko o nazwie GFAP, które wspiera komórki w mózgu, po spożyciu mikroplastiku zmniejszyło swoją liczebność.

„Spadek GFAP był związany z wczesnymi stadiami niektórych chorób neurodegeneracyjnych, w tym mysich modeli choroby Alzheimera, a także depresji” – mówi Ross.

Źródło: Sciencealert.com, PolishObserver.com