Unia Europejska postanowiła ograniczyć płatności gotówkowe, wprowadzając maksymalną dozwoloną kwotę dla transakcji tego typu. Nowe przepisy mają na celu walkę z praniem pieniędzy i innymi przestępstwami finansowymi. Obecnie około połowa transakcji w Europie odbywa się przy użyciu gotówki. Oto zmiany, do których będą musieli przyzwyczaić się przedsiębiorcy i konsumenci.
Unia Europejska ograniczy płatności gotówkowe
Mimo rosnącej popularności płatności elektronicznych, wciąż około połowa transakcji w Europie odbywa się przy użyciu gotówki. To właśnie ten fakt skłonił unijnych urzędników do działania. Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 2027 roku przewidują limity dla tego typu transakcji.
Wkrótce w całej Unii Europejskiej płatności gotówkowe za towary i usługi o wartości powyżej 10 000 euro będą zakazane – informuje portal Money.it. Zgodnie z założeniami, ograniczenie możliwości płacenia gotówką powinno zniechęcić osoby zaangażowane w nielegalne działania do „prania” pieniędzy poprzez zakup luksusowych dóbr, takich jak samochody, prywatne odrzutowce czy jachty. Przeczytaj także: UE zaleca wszystkim mieszkańcom gromadzenie zapasów na 72 godziny. „Ryzyko wybuchu wojny”
Kogo dotkną zmiany?
Dla większości mieszkańców Unii Europejskiej zmiany te będą niemal niezauważalne. Rzadko kto nosi w portfelu kwotę powyżej 10 000 euro na codzienne zakupy. Ograniczenie wpłynie przede wszystkim na osoby dokonujące dużych transakcji, takich jak zakup drogich nieruchomości czy luksusowych towarów.
Nowe przepisy nie będą miały znaczącego wpływu w krajach, które już teraz stosują bardziej restrykcyjne regulacje dotyczące płatności gotówkowych. Na przykład we Francji obowiązuje limit 1 000 euro dla płatności gotówkowych za towary i usługi, a w Hiszpanii mieszkańcy nie mogą płacić gotówką więcej niż 2 500 euro (dla nierezydentów limit wynosi 15 000 euro). Włochy również mają bardziej rygorystyczne zasady – maksymalna dozwolona kwota to 5 000 euro – informuje Money.it. W Polsce limit płatności gotówką w transakcjach związanych z działalnością gospodarczą wynosi 15 000 zł. Zasada ta dotyczy transakcji między przedsiębiorcami, niezależnie od tego, czy strony transakcji są krajowe, czy zagraniczne.
Przeczytaj także: Unia Europejska przygotowuje rygorystyczne regulacje: samochodów starszych niż 15 lat nie będzie już można naprawiać
Największe zmiany związane z limitem płatności gotówką w UE odczują kraje takie jak Niemcy, Austria, Holandia, Luksemburg, Irlandia czy Cypr, gdzie obecnie brak jest tego typu ograniczeń.
Czy gotówka zniknie w UE?
Choć nowe regulacje mogą sugerować, że gotówka staje się coraz mniej istotnym środkiem płatniczym, dane pokazują, że wciąż jest ona ważnym elementem codziennych transakcji. Unia Europejska nie zamierza jednak całkowicie jej wyeliminować, a jedynie ograniczyć jej stosowanie w obszarach, które mogą być wykorzystywane do działań niezgodnych z prawem. Warto pamietać, że limity dotyczące płatności gotówkowych dotyczą transakcji z udziałem firm, sprzedających towary lub usługi.