Przejdź do treści

Miliony osób płacą zbyt duże rachunki za energię. Powód jest prosty

15/04/2024 13:00

Miliony gospodarstw domowych tracą około 500 funtów rocznie na rachunkach za energię z powodu nieodpowiedniej, słabej lub przestarzałej izolacji. Badanie przeprowadzone na 25 milionach domów wykazało, że 55 procent z nich spełnia jedynie standardy z 1976 roku. Tracą one więcej ciepła przez słabą izolację ścian, poddaszy i podłóg oraz podwójne szyby, niż wymagają tego współczesne przepisy.

Wysokie rachunki z powodu słabej izolacji

Eksperci analizujący 25 milionów domów stwierdzili, że 55 procent z nich spełnia normy z 1976 roku lub wcześniejsze i traci więcej ciepła przez słabą izolację ścian, poddaszy i podłóg oraz podwójne szyby, niż wymagają tego współczesne przepisy. Okazało się, że odsetek nieruchomości z izolacją z 2002 roku lub młodszą wzrósł z ośmiu procent w 2022 roku do 18 procent w 2024 roku.

Tylko 41 procent właścicieli wyremontowało swoje nieruchomości tak, aby spełniały standardy ustalone w latach 70-tych. Jednak przeciętny właściciel domu w zabudowie bliźniaczej mógłby zaoszczędzić do 235 funtów rocznie, gdyby zmodernizował swoje ściany szczelinowe i kolejne 225 funtów, mając dobrze izolowane poddasze. Z kolei rachunki mogłyby zostać obniżone o 315 funtów rocznie, gdyby odnowiono izolację ścian litych.

W badaniu przeprowadzonym przez EDF we współpracy z platformą danych nieruchomości Sprift przeanalizowano obecne poziomy izolacji domów, w tym podłóg, dachów, okien i ścian, w odniesieniu do przepisów budowlanych dotyczących domów w różnych okresach, aby obliczyć „wiek izolacji domu” w kraju. Dodatkowe badania przeprowadzone wśród 2000 właścicieli domów lub najemców wykazały, że 19 procent z nich zmodernizowało swoje nieruchomości od 2022 roku.

Wsparcie w modernizacji

Badania będą odgrywać wiodącą rolę w rządowym programie Great British Insulation Scheme. „Z tego badania jasno wynika, że pomimo kryzysu energetycznego, w ciągu ostatnich dwóch lat poczyniono niewielkie postępy w zakresie poprawy efektywności energetycznej starszych brytyjskich domów, co oznacza, że miliony właścicieli domów tracą znaczne oszczędności na rachunkach za energię” – powiedział Philippe Commaret, dyrektor zarządzający ds. klientów u dostawcy energii.

Badanie wykazało również, że 26% respondentów rozważało modernizację izolacji, ale nie zdecydowało się na to. Spośród nich 32% stwierdziło, że jest to zbyt kosztowne, podczas gdy 17% wolałoby wydać pieniądze gdzie indziej. Jednak 69 procent osób, które dokonały ulepszeń w ciągu ostatnich dwóch lat, zachęciły pieniądze, które mogliby zaoszczędzić na rachunkach za energię.
Czytaj także: Te zmiany musisz zgłosić do DWP. „Kto tego nie zrobi może stracić świadczenie”

71 procent stwierdziło, że dzięki temu w ich domach jest cieplej, a 38 procent uznało, że ważnym czynnikiem było zapobieganie wilgoci i pleśni. Okazało się również, że 76 procent respondentów ankietowanych za pośrednictwem OnePoll stwierdziło, że zmienność rynku energii w ciągu ostatnich dwóch lat sprawiła, że są bardziej zaniepokojeni wzrostem cen energii niż kiedykolwiek wcześniej. 55 procent respondentów byłoby bardziej skłonnych rozważyć modernizację swoich domów, czyniąc je bardziej energooszczędnymi, gdyby mogli uzyskać wsparcie finansowe.

Jednak 66 procent nie wiedziało o rządowych projektach mających na celu zapewnienie kwalifikującym się0020właścicielom domów lub najemcom bezpłatnej lub tańszej izolacji domu, takich jak The Great British Insulation Scheme lub EC04. Źródło: Mirror.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: