Przejdź do treści

Koniec z tanią siłą roboczą zza granicy. Wielka Brytania zmienia przepisy i pozbywa się pracowników

05/04/2024 14:17 - AKTUALIZACJA 05/04/2024 14:17

UK pozbywa się pracowników zza granicy. Rząd Wielkiej Brytanii podniósł ogólny próg wynagrodzenia dla osób przybywających do Wielkiej Brytanii na podstawie wizy Skilled Worker z 26 200 funtów do 38 700 funtów. Według ministra spraw wewnętrznych, Jamesa Cleverly’ego, płaca minimalna wzrosła o 48 procent, aby ograniczyć migrację i postawić brytyjskich pracowników na pierwszym miejscu.

UK pozbywa się pracowników zza granicy

Zmiany, które obecnie obowiązują, zmniejszą migrację i zapobiegną zwolnieniom brytyjskich pracowników przez pracodawców, którzy chcą rekrutować tanią siłę roboczą z zagranicy. W oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej w czwartek, brytyjskie firmy są teraz zobowiązane do płacenia zagranicznym pracownikom przybywającym do Wielkiej Brytanii na podstawie wizy Skilled Worker znacznie więcej.

Stwierdzono, że rząd zamierza ograniczyć ceny zagranicznej siły roboczej i nadal wywiązuje się ze swojego zobowiązania do ograniczenia migracji netto. Rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że wzrost ten pomoże zapewnić, że brytyjski system imigracyjny skupi się na rekrutacji wysoko wykwalifikowanych pracowników, pomagając w rozwoju brytyjskiej gospodarki przy jednoczesnym obniżeniu ogólnej liczby pracowników.

„Żaden sektor nie powinien być uzależniony od imigracji”

Rząd jest przekonany, że żaden sektor nie powinien być trwale uzależniony od imigracji, dlatego też dziś zniesiono również listę zawodów deficytowych, a pracodawcy nie mogą już płacić imigrantom mniej niż pracownikom z Wielkiej Brytanii w zawodach deficytowych.

Nowa lista wynagrodzeń imigracyjnych (ISL) została utworzona zgodnie z zaleceniami niezależnego Komitetu Doradczego ds. Migracji (MAC). Zawody znajdujące się na liście będą uwzględniane tylko wtedy, gdy są wykwalifikowane i deficytowe, a ich uwzględnienie jest uzasadnione, biorąc pod uwagę wysiłki podejmowane przez sektory w celu inwestowania w siłę roboczą w danym kraju.

Umieszczenie na liście nie może służyć obniżeniu wynagrodzenia i osłabieniu rekrutacji brytyjskich pracowników. Rząd zachęca pracodawców do inwestowania w szkolenia, podnoszenie kwalifikacji i zatrudnianie pracowników domowych w pierwszej kolejności.

Rząd podejmuje zdecydowane działania w celu wsparcia Brytyjczyków w znalezieniu pracy, w ramach jednej z największych interwencji na rzecz zatrudnienia od pokolenia, poprzez plan Back to Work o wartości 2,5 miliarda funtów.
Przeczytaj także: Zmiany w Wielkiej Brytanii od kwietnia 2024. Odczują je wszyscy pracownicy, szczególnie ci z wysokimi zarobkami
Źródło: GOV.UK, PolishObserver.com

Tagi: