Przejdź do treści

7 produktów, których nigdy nie należy spożywać po upływie terminu ważności

27/03/2024 12:20 - AKTUALIZACJA 28/03/2024 19:44

Termin ważności ma znaczenie: Wiele produktów spożywczych można bezpiecznie spożywać po upływie terminu przydatności do spożycia. Dietetyk ostrzega jednak, które z nich lepiej wyrzucić do kosza. Według dietetyczki Jenaed Brodell istnieje jednak 7 produktów spożywczych, których NIGDY nie należy spożywać po upływie terminu przydatności do spożycia. nie należy spożywać po upływie terminu przydatności.

Termin ważności ma znaczenie: Tych produktów nie można spożywać po jego upływie

  1. Szynka – najlepiej jest unikać wędlin delikatesowych i paczkowanych po przekroczeniu zalecanego terminu przydatności do spożycia. Brodell, specjalistka dietetyk sportowy, powiedziała: ,,Są podatne na skażenie bakteryjne, w tym listerię i nie powinny być spożywane w celu zmniejszenia ryzyka chorób przenoszonych drogą pokarmową”.
  1. Mleko – produkty mleczne, takie jak mleko i jogurt, mogą również zawierać bakterie, takie jak listeria monocytogenes. Może to powodować poważne choroby, zwłaszcza u kobiet w ciąży, osób starszych i osób z osłabionym układem odpornościowym, powiedziała Brodell.
    Sprawdź: Unikaj ibuprofenu, gdy cierpisz na te choroby. Powoduje dziury w jelitach i krwotok śródczaszkowy
  1. Ser – to samo dotyczy serów – szczególnie miękkich odmian, takich jak brie. ,,Należy je wyrzucić, jeśli minęła data ich przydatności do spożycia” – powiedział Jenaed, który jest również ekspertem w dziedzinie kontroli wagi. Czytaj dalej poniżej
  1. Kurczak – łatwo psujące się mięso i drób, zarówno surowe, jak i gotowane, są ,,bardzo podatne” na „szkodliwy” rozwój bakterii, zwłaszcza salmonelli, E. coli i Campylobacter. Dietetyczka dodała, że spożywanie tych produktów po upływie terminu przydatności do spożycia może zwiększyć ryzyko zatrucia pokarmowego, dlatego najlepiej wyrzucić je do kosza.
  1. Świeże owoce – nieco mniej oczywistą, ale potencjalnie ryzykowną żywnością są świeże owoce. Warto unikać również paczkowanych sałatek i warzyw po upływie terminu przydatności do spożycia. Brodell powiedziała: ,,Żywność ta ma wyższe ryzyko skażenia bakteryjnego i może wspierać wzrost patogenów, takich jak salmonella lub listeria”.
  1. Jajka – według Brodell, przeterminowane jajka również powinny zostać wyrzucone. ,,W miarę starzenia się jaj, bariera ochronna zwana naskórkiem zmniejsza się, czyniąc je bardziej podatnymi na penetrację bakterii, w tym salmonelli” – powiedziała. Aby być bezpiecznym, najlepiej spożywać je przed upływem daty przydatności do spożycia.
  1. Mleko dla niemowląt – kluczowe jest ścisłe przestrzeganie dat przydatności do spożycia na żywności i mieszankach dla niemowląt. Produkty te są specjalnie zaprojektowane dla niemowląt, które są bardziej podatne na rozwój bakterii. Dietetyczka podkreśliła: ,,Zawartość składników odżywczych może ulec degradacji, więc witaminy, minerały i inne niezbędne składniki odżywcze, które są kluczowe dla wzrostu i rozwoju niemowlęcia, mogą nie być już obecne w odpowiednich ilościach”.

Istnieje jednak wiele produktów, które można spożywać po upływie daty podanej na opakowaniu. Zazwyczaj bezpieczne opcje obejmują: żywność przechowywaną na półkach, taką jak konserwy, suszony makaron, ryż i zboża, mrożonki, takie jak warzywa, owoce, mięso i gotowe posiłki, twarde sery, takie jak cheddar, parmezan lub szwajcarski. Jak podkreśliła Brodell: ,,Data przydatności do spożycia jest ustalana przez producenta w celu wskazania okresu, w którym żywność osiąga najwyższą jakość i bezpieczeństwo„. Ważne jest, aby postępować zgodnie z tymi wytycznymi i wyrzucać żywność, której termin przydatności do spożycia minął, aby zminimalizować ryzyko chorób przenoszonych przez żywność.
Przeczytaj także: Genialny trik na przechowywanie bananów. Zachowują świeżość „nawet do 6 miesięcy”
Źródło: thesun.co.uk, PolishObserver.de