Przejdź do treści

Wstrząsające zdjęcia z Zoo. Szympansy wyrwały sobie włosy z całego ciała

21/03/2024 20:09 - AKTUALIZACJA 28/03/2024 15:49
Szympansy wyrwały sobie wszystkie włosy

To obrazy, które przyprawiają o dreszcze: grupa dziesięciu szympansów siedzących ospale na wybiegu w magdeburskim Zoo w Niemczech. Skóra niektórych z nich jest naga, u innych zwisają jedynie strzępy futra, a wszędzie można dostrzec plamy łysiny. Szympansy wyrywają sobie włosy z całego ciała. Pytanie: dlaczego?

Wstrząsające zdjęcia z Zoo. Łyse szympansy

Problem nie jest nowy, ale obecnie wydaje się być gorzej niż kiedykolwiek wcześniej. Dlaczego zwierzęta wyglądają na tak skrzywdzone? Co jest z nimi nie tak? Jeśli zapytasz Zoo, wszystko będzie wydawało się być w porządku: „Nasze zwierzęta mają się bardzo dobrze pod względem zdrowotnym” – zapewnia lekarz weterynarii i kustosz ogrodu zoologicznego, Felix Husemann. Ale dlaczego szympansy wyrywają sobie włosy z całego ciała?

Zoo informuje, że niepokojący wygląd małp wynika z „przesadnej pielęgnacji”, a to normalne zachowanie, którego zwierzęta używają, aby okazać uczucia i potwierdzić swoją pozycję.
Przeczytaj: Kardiolog ostrzega. Ta forma diety może być szkodliwa dla zdrowia serca

Obrońcy praw zwierząt biją na alarm!

„Aktualne nagrania pokazują, że szympansy zamknięte w magdeburskim zoo wykazują objawy poważnych zaburzeń psychicznych” – wyjaśnia rzeczniczka PETA Luise Klick. Nadmierna pielęgnacja w Magdeburgu jest oznaką cierpienia szympansów. Z punktu widzenia PETA, wyzwalaczami tego nieprawidłowego zachowania są stres, strach, nuda i frustracja. Prawdopodobny powód: ograniczona przestrzeń.

Prokurator prowadzi dochodzenie w sprawie

Już w 2021 r. PETA złożyła skargę karną przeciwko osobom odpowiedzialnym za zamknięcie szympansów w tak małym wybiegu w ogrodzie zoologicznym (sygn.: 191 UJs 34708/21). Prokuratura umorzyła postępowanie, ale później śledztwo wznowiono.
Przeczytaj: Kobieta przyniosła do lecznicy małego jeża, którego znalazła na ulicy. Weterynarz: „Nie mogłam uwierzyć w to, co widzę”

Obrońcy praw zwierząt żądają teraz ostatecznej decyzji. „Apelujemy do polityków i ogrodu zoologicznego o całkowite zaprzestanie trzymania małp człekokształtnych w zoo w Magdeburgu” – powiedziała rzeczniczka PETA.
Źródło: bild.de, polishobserver.com