Od tworzenia tekstów, po analizę danych, a nawet diagnozę chorób. AI rozwija się w zawrotnym tempie, z każdym miesiącem jest ulepszana o nowe dane i możliwości, przez co coraz częściej przejmuje zadania dotychczas wykonywane przez ludzi. Jesteśmy świadkami rewolucji, która z jednej strony wspiera rynek i ułatwia zadania, a z drugiej może je nawet całkowicie przejąć. Problem może dotknąć wielu pracowników z Polski. Sprawdź, jakie zawody są najbardziej narażone.
Sztuczna inteligencja zmienia rynek pracy
Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyróżnili 20 zawodów najbardziej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji. Według statystyk, w tych zawodach pracuje w Polsce ponad 3,5 miliona osób.
Przeczytaj także: Prezes ZUS z apelem do młodych. Tyle trzeba zarabiać, aby otrzymać wysoką emeryturę
,,Sztuczna inteligencja ma potencjał znacznego przekształcenia polskiego rynku pracy. Upraszcza bądź eliminuje część zadań, zwiększa produktywność niektórych pracowników, a także zwiększa presję na zdobywanie nowych umiejętności” – przekazał Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Badacze z Instytutu podkreślają, że przedstawione dane nie powinny być interpretowane jako liczba miejsc pracy, które może zastąpić sztuczna inteligencja. To pewnego rodzaju ostrzeżenie dla pracujących w tych zawodach – część dotychczas ludzkich działań mogą przejąć narzędzia AI. Jak wyjaśniają: ,, Może to oznaczać zarówno szansę na ułatwienie pracy, nabycie nowych umiejętności i zwiększenie produktywności, jak i ryzyko redukcji zatrudnienia i konieczność szukania nowego zawodu” – czytamy na tvn24.pl.
Zawody najbardziej narażone na działanie AI
Sztuczna inteligencja zmienia rynek pracy. Eksperci zauważyli, że najwięcej narażonych zawodów należy do dziedzin specjalistycznych. Na liście pojawili się m.in. matematycy, finansiści, urzędnicy państwowi, a nawet nauczyciele akademiccy. Oto pełna lista 20 zawodów najbardziej narażonych na działanie sztucznej inteligencji:
- Specjaliści ds. finansowych
- Matematycy, aktuariusze i statystycy
- Specjaliści z dziedziny prawa
- Urzędnicy państwowi ds. nadzoru
- Specjaliści ds. administracji i zarządzania
- Analitycy systemów komputerowych i programiści
- Sekretarki
- Kierownicy ds. sprzedaży, marketingu i rozwoju
- Inżynierowie (z wyjątkiem elektrotechnologii)
- Pracownicy ds. finansowych i statystycznych
- Nauczyciele akademiccy
- Dziennikarze, literaci i filolodzy
- Kierownicy ds. obsługi biznesu i zarządzania
- Kierownicy ds. technologii informatycznych i telekomunikacyjnych
- Specjaliści ds. sprzedaży, marketingu i public relations
- Specjaliści z dziedzin społecznych i religijnych
- Średni personel ds. finansowych
- Specjaliści ds. baz danych i sieci komputerowych
- Archiwiści, bibliotekoznawcy i muzealnicy
- Pracownicy obsługi biurowej
Kobiety bardziej narażone niż mężczyźni
Analiza PIE wykazała, że w zawodach narażonych na działanie AI pracuje w Polsce więcej kobiet (28%) niż mężczyzn (17 %).
,,Mimo większej ogólnej liczby pracujących mężczyzn niż kobiet, w grupie 20 najbardziej narażonych na AI zawodów kobiety prowadzą również liczebnie – 2,16 mln w porównaniu z 1,53 mln. Prawdopodobnie dlatego, że kobiety rzadziej podejmują się prac fizycznych i częściej są lepiej wykształcone od mężczyzn – pracują więc w zawodach mocniej wystawionych na wykorzystanie AI.” – podaje Polski Instytut Ekonomiczny na pie.net.pl.