Przejdź do treści

Sztuczna inteligencja wychwytuje drogowe wykroczenia. AI coraz bardziej wspiera służby drogowe

25/08/2023 09:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Sztuczna inteligencja wychwytuje drogowe wykroczenia. Policja z Anglii postanowiła wykorzystać sztuczną inteligencję do śledzenia wykroczeń drogowych. W celu monitorowania niewłaściwych zachowań kierowców, na jednej z głównych dróg Kornwalii zainstalowano system kamer. Wyniki testu z kilku dni są szokujące.
Sprawdź: Rosja: Statek kosmiczny Łuna-25 rozbił się na Księżycu

Sztuczna inteligencja wychwytuje drogowe wykroczenia

Na jednej z londyńskich dróg zainstalowano system monitorujący ruch drogowy za pomocą sztucznej inteligencji. System analizuje natężenie ruchu i rejestruje wyraźne zdjęcia przejeżdżających pojazdów. Następnie sztuczna inteligencja oznacza zdjęcia, które zawierają potencjalnych kierowców popełniających wykroczenia. Oznaczone zdjęcia są przesyłane do osób oceniających, czy faktycznie doszło do wykroczenia, a jeśli tak, kierowcy mogą otrzymać ostrzeżenie lub ponieść poważniejsze konsekwencje.

W ciągu pierwszych trzech dni sztuczna inteligencja oznaczyła prawie 300 wykroczeń, w tym 117 dotyczących korzystania z telefonów komórkowych i niemal 180 związanych z niezapinaniem pasów bezpieczeństwa. Po kolejnych pięciu dniach liczba wykroczeń wzrosła do 1000. Policja ma nadzieję, że ta nowa możliwość technologiczna będzie stanowić ostrzeżenie wobec kierowców przekraczających ustalone regulacje.
>>> Wielka Brytania: chaos i panika w Londynie. Młodzież aresztowana z powodu akcji na TikToku

Wszechstronność sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja pomaga w strzeżeniu prawa na różne sposoby. Została także wykorzystana m.in. w celu złapania dilera narkotyków. AI przeanalizowała wzorce ruchu drogowego i rozpoznała, że pewien mężczyzna przemieszczał się trasami znanymi z handlu narkotykami. Ponadto jego czas pobytu w miejscach docelowych był bardzo krótki. W efekcie okazało się, że jest winny.

W Wielkiej Brytanii sztuczna inteligencja również pomaga monitorować drogi w celu identyfikacji kierowców wyrzucających śmieci z samochodu podczas jazdy. Poza tym, jest także ułatwieniem przy wychwytywaniu osób niepłacących za przejazd. W metrze w Barcelonie i niedawno także w Nowym Jorku pomogła bowiem zidentyfikować osoby podróżujące bez opłat.

Źródło: geekweek.interia.pl PolishObserver.com