Przejdź do treści

Stwórz własny ogród kwiatowy! To łatwiejsze niż myślisz

01/08/2023 09:06 - AKTUALIZACJA 20/12/2023 15:59
Własny ogród kwiatowy

Jak stworzyć własny ogród kwiatowy? Oto poradnik dla początkujących. To jest ten rok, w którym w końcu wyhodujesz swój własny ogród kwiatowy! Po założeniu pierwszego kwietnika ogrodnictwo może stać się obsesją na całe życie.
Czytaj także: Wycofanie arbuzów skażonych pestycydami z supermarketów w całej UE

Jak stworzyć własny ogród kwiatowy? Oto poradnik dla początkujących

Lokalizacja – najlepiej wybrać miejsce, które jest nasłonecznione przez co najmniej 6 godzin – zacienione rabaty kwiatowe ograniczą możliwości uprawy. Możesz zacząć od uprawy obramowania wzdłuż krawędzi domu lub podwórka. Owalny kwietnik na środku podwórka może nadać obszarowi nowe poczucie przestrzeni. Zaplanuj ogród z kwiatami, które będą się dobrze rozwijać w danej strefie.

Ziemia – każda roślina ma inne potrzeby, a znajomość gleby jest pierwszym krokiem do udanego ogrodnictwa. Niezwykle ważne przed sadzeniem jest również wzbogacenie gleby. Piaszczysta, mulista lub skalista gleba jest bardzo słabo przepuszczalna i często wymaga dodatkowego materiału organicznego, takiego jak pleśń liściowa (rozłożone liście zachowane z poprzedniego roku), kompost lub dobrze zgniły obornik, aby przygotować ją do sadzenia. Gleba gliniasta jest bogata w składniki odżywcze, ale niezwykle gęsta, więc również wymaga spulchnienia i można ją wzbogacić powyższymi materiałami organicznymi, aby zapewnić korzeniom roślin więcej przestrzeni do oddychania.

Styl ogrodu – ogólną zasadą jest sadzenie wysokich roślin z tyłu, roślin średniej wysokości pośrodku i niższych roślin z przodu rabaty, dzięki czemu wszystkie otrzymają wystarczającą ilość światła. Ważny jest również kolor i tekstura. Rośliny ogrodowe dzielą się na trzy różne kategorie: jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie.

Rośliny jednoroczne – kwitną i obumierają w ciągu jednego sezonu, co może wydawać się smutne, ale zaletą jest to, że większość z nich kwitnie przez całe lato. Możesz kupić niedrogie tace roślin jednorocznych w lokalnym centrum ogrodniczym, a wiele roślin jednorocznych radzi sobie całkiem dobrze z nasionami sadzonymi bezpośrednio w ziemi, takimi jak np. nagietki, nasturcje czy czarnuszka.

Byliny – Byliny, będące podstawą każdego ogrodu kwiatowego, powracają co roku. Ich wzrost z nasion trwa dłużej, więc warto wybrać kilka z centrum ogrodniczego, aby od razu zakwitły. W przeciwieństwie do roślin jednorocznych, większość bylin nie kwitnie przez cały sezon. W zależności od strefy klimatycznej, niektóre z nich mogą zakwitnąć wiosną, inne w czerwcu/lipcu lub dopiero w sierpniu/wrześniu, więc wymagają nieco więcej planowania.

Przestrzeń – podobnie jak ludzie, rośliny potrzebują przestrzeni. Jeśli rozsypałeś zbyt dużo mieszanki nasion dzikich kwiatów w jednym miejscu, a teraz setki sadzonek rosną razem, musisz przerzedzić sadzonki i usunąć przepełnione małe rośliny. Zapewni to silniejsze, zdrowsze rośliny, które nie będą walczyć o zasoby. Nie bój się przycinać bylin.

Nawadnianie – nawadnianie kropelkowe jest najbardziej wydajnym sposobem nawadniania i chociaż niektóre systemy mogą być zaawansowane technologicznie i drogie, można to zrobić ekonomicznie. Wystarczy zakupić węże kroplujące lub wykonać perforację zwykłego węża. W przypadku podlewania z góry za pomocą dyszy do węża lub konewki, należy celować w podstawę roślin, uważając, aby nie podlewać liści.

>>>> Globalne ocieplenie sprawiło, że zjawiska takie jak El Niño stały się częstsze i bardziej ekstremalne

Źródło: bust.com, LifeisGreen.pl

Read More