Przejdź do treści

Wakacyjna tragedia na lotnisku Gatwick! Setki odwołanych lotów i rozczarowane tłumy pasażerów

16/07/2023 09:58 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05
Strajk na londyńskim lotnisku w Gatwick

8-dniowy strajk na lotnisku Gatwick: dziesiątki tysięcy Brytyjczyków dotkniętych odwołanymi lotami i wakacjami. Letnie wakacje dziesiątek tysięcy Brytyjczyków są zagrożone odwołaniem z powodu ośmiodniowego strajku personelu naziemnego głównych firm obsługujących Gatwick, drugie najbardziej ruchliwe lotnisko w Londynie i jedno z najbardziej ruchliwych w Europie. Strajk na londyńskim lotnisku w Gatwick trwa.
Czytaj także: Mieszkanka Wielkiej Brytanii trafiła „szóstkę” w Lotto. Wygrała 182 miliony, ale mimo to nie dostała pieniędzy

Strajk na londyńskim lotnisku w Gatwick

Około tysiąca pracowników – w tym osoby sortujące bagaż i odprawiające podróżnych – zawiesi swoją pracę na cztery dni między 28 lipca a 1 sierpnia oraz kolejne cztery dni między 4 a 8 sierpnia. Gatwick jest brytyjskim lotniskiem wybieranym na wakacje na południu Europy. ,,Biorąc pod uwagę skalę protestu, opóźnienia i odwołania lotów na Gatwick będą nieuniknione” – podaje w komunikacie Unite, związek zawodowy organizujący strajk.
>>> ,,Byłem martwy przez 90 minut”. Szokująca historia 61-letniego mężczyzny
>>>> Strajki ogarniają Wielką Brytanię! Czy Twoja podróż przekształci się w koszmar wakacyjny?

950 pracowników naziemnych pracuje dla czterech prywatnych firm Asc, Menzies Aviation, Ggs i Dhl Services i świadczy usługi dla takich firm jak easyJet, British Airways, Tui, Wizz Air i Ryanair. Spółka zarządzająca londyńskim lotniskiem twierdzi, że pracuje nad planem zminimalizowania zakłóceń. Sednem sporu jest dostosowanie wynagrodzeń: większość pracowników, potępionych przez brytyjski związek zawodowy, otrzymuje wynagrodzenie poniżej 12 funtów za godzinę ,,pomimo wykonywania niezwykle wymagających i krytycznych dla bezpieczeństwa obowiązków”.
>>>> Brytyjski gigant spożywczy potroił ceny ukochanych smakołyków. Szalone ceny w supermarketach
>>>>

,,W czasie pandemii wiele firm na lotnisku Gatwick dokonało zwolnień na dużą skalę i obniżyło płace i warunki pracy pozostałego personelu” – potępia Unite. Dopiero okaże się, jakie będą tego skutki: według najnowszych danych Eurocontrol każdego dnia na Gatwick odbywa się około 850 startów i lądowań. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte w skrajnym przypadku, a plany ograniczenia zakłóceń nie zadziałają, zagrożonych może być około 7 000 lotów i ponad milion pasażerów. Do tego doszłoby 1700 lotów odwołanych przez easyJet w ostatnich dniach właśnie z powodu problemów operacyjnych na Gatwick.

>>>> Oto kiedy dobra pogoda wróci do Wielkiej Brytanii
>>>> Podróż do USA z Polski w 2023 roku. Aktualne zasady wjazdu 

Źródło: corriere.it, PolishObserver.com