Przejdź do treści

Kelnerka zdradza trik, jak radzi sobie z zapomnianymi zamówieniami – „Zawsze się na to nabierają!”

09/12/2024 12:54 - AKTUALIZACJA 09/12/2024 12:54
Sposoby kelnerów na błędy przy stoliku

Sposoby kelnerów na błędy przy stoliku: Każdemu kelnerowi, nawet najlepszemu, może zdarzyć się zapomnieć przekazać zamówienie do kuchni. W takich chwilach, gdy goście zaczynają się niecierpliwić, sytuacja robi się niezręczna. Czy przyznać się do błędu i liczyć na ich wyrozumiałość? Czy może spróbować improwizować i złożyć zamówienie na podstawie tego, co pamiętasz? Jedna kelnerka zdradziła swój pomysłowy sposób, który – jak twierdzi – działa za każdym razem.

Sposoby kelnerów na błędy przy stoliku

Sposoby kelnerów na błędy przy stoliku

TikTokerka Saydie (@realslimsaydie), pracująca jako kelnerka, w jednym z usuniętych już filmów opowiedziała o swoim sposobie na wybrnięcie z tej trudnej sytuacji. Jej metoda jest prosta, a zarazem skuteczna – zamiast wywoływać niezręczność, wykorzystuje pomoc współpracownika. Saydie prosi jednego z pomocników, aby podejść do stolika i przeprosić gości, mówiąc, że drukarka do zamówień kuchennych „skończyła tusz”, przez co zamówienie nie było czytelne. Następnie prosi ich o powtórzenie zamówienia.
Przeczytaj także: Przewodnik MICHELIN 2024. Oto, które polskie restauracje otrzymały to wyjątkowe wyróżnienie

Z takim ręcznie zapisanym zamówieniem kelnerka może szybko naprawić swój błąd, a klienci są przekonani, że to jedynie problem techniczny.

Typy kelnerów w restauracji

Kelnerzy radzą sobie z podobnymi sytuacjami na różne sposoby. Oto kilka przykładów „typów kelnerów”, które opisuje blog Waitress Confessions:

  1. Unikający Steve
    Steve składa zamówienie z opóźnieniem, a następnie unika stolika, dopóki jedzenie nie zostanie podane. Nie chce konfrontacji ani tłumaczeń. Kiedy jedzenie w końcu dociera do stolika, jest przesadnie uprzejmy lub zachowuje się, jakby wszystko było w porządku.
  2. Obwiniająca Barbie
    Barbie nigdy nie przyznaje się do błędu. Tłumaczy gościom, że zamówienie zostało „zgubione” przez kuchnię lub że kucharze mają opóźnienia. W ten sposób unika odpowiedzialności, a goście często dają jej napiwek, wierząc, że problem nie leżał po jej stronie.
  3. Pokorna Helen
    Helen bierze odpowiedzialność za swój błąd i robi wszystko, by go naprawić. Informuje gości o sytuacji, rozmawia z menedżerem lub kuchnią, aby przyspieszyć realizację zamówienia. W międzyczasie oferuje stolikowi coś na koszt firmy lub dba o regularne dolewanie napojów i dostarczanie pieczywa. Dzięki swojej szczerości zdobywa zaufanie gości, którzy wracają do restauracji.

Czy należy dawać napiwek, jeśli kelner popełnił błąd?

Tak, kelnerzy powinni otrzymywać napiwek, o ile są pomocni i uprzejmi. W wielu państwach napiwki są podstawowym źródłem ich zarobków, ponieważ prawo pozwala wypłacać im wynagrodzenie niższe niż minimalna stawka godzinowa.

W Polsce kelnerzy zazwyczaj otrzymują pełne wynagrodzenie zgodne z prawem, ale napiwki również stanowią istotną część ich zarobków. Dlatego warto docenić ich trud, zwłaszcza jeśli robią wszystko, by zrekompensować swoje pomyłki. Każdy z nas może mieć gorszy dzień – kelnerzy także.

Read More