Ryanair rezygnuje z papierowych kart pokładowych. Największa tania linia lotnicza w Europie, przygotowuje się do rewolucyjnej zmiany. Od maja 2025 roku przewoźnik zamierza całkowicie wyeliminować papierowe karty pokładowe i tradycyjne stanowiska odpraw na lotniskach. Oznacza to, że jedynym sposobem na dokonanie odprawy i uzyskanie karty pokładowej będzie skorzystanie z internetu lub aplikacji mobilnej. To odważne posunięcie ma na celu uproszczenie procedur podróży, a także zmniejszenie kosztów operacyjnych linii lotniczej.
Ryanair rezygnuje z papierowych kart pokładowych
Obecnie około 60% pasażerów Ryanaira korzysta z aplikacji mobilnej, aby uzyskać kartę pokładową, jednak według dyrektora generalnego Michaela O’Leary’ego liczba ta ma wzrosnąć do 80% jeszcze przed końcem bieżącego roku. Celem jest, aby od maja 2025 roku wszyscy pasażerowie dokonywali odprawy wyłącznie online. „Nie będziemy już mieli powodu naliczac dodatkowych opłat”, podkreśla O’Leary, odnosząc się do obecnej opłaty w wysokości 55 euro, którą muszą zapłacić pasażerowie zapominający o dokonaniu odprawy przez Internet – pisze corriere.it.
Choć początkowo sam prezes Ryanaira przyznaje, że miał wątpliwości co do całkowitego przejścia na odprawy mobilne, dziś uważa, że jest to krok w dobrym kierunku. „Boję się lecieć bez papierowej karty pokładowej, ale wszystko działa świetnie na telefonie,” przyznaje O’Leary.
Przeczytaj także: Dobra wiadomość dla wielu pasażerów Ryanair: Linia lotnicza będzie wypłacić im odszkodowanie – oto jego wysokość
Korzyści dla pasażerów i przewoźnika
Wprowadzenie w pełni cyfrowego systemu odpraw przynosi korzyści nie tylko pasażerom, którzy unikną kar za brak wydrukowanej karty pokładowej, ale także samej linii lotniczej. Ryanair od lat stara się minimalizować koszty operacyjne, aby utrzymać niskie ceny biletów, a rezygnacja z papierowych kart pokładowych to kolejny krok w tym kierunku. Przewoźnik nie zatrudnia własnego personelu do obsługi naziemnej na lotniskach, zamiast tego korzysta z zewnętrznych firm zajmujących się obsługą klienta, a wynajem stanowisk odpraw generuje roczne koszty na poziomie 100-120 milionów euro. Eliminując te wydatki, Ryanair będzie mógł obniżyć koszty i, jak zapowiada O’Leary, „utrzymać niskie opłaty”.
Przeczytaj też: Jak znaleźć tanie bilety lotnicze? Unikaj tego dnia tygodnia, aby nie przepłacić
Dalszy ciąg artykułu poniżej
Co z pasażerami, którzy nie korzystają z technologii?
Choć cyfrowa rewolucja wydaje się nieunikniona, pozostaje pytanie, jak Ryanair poradzi sobie z segmentem pasażerów, którzy z różnych powodów nie mogą korzystać z aplikacji mobilnej lub strony internetowej. Dotyczy to szczególnie starszych osób, które mogą nie być zaznajomione z nowoczesnymi technologiami, czy podróżnych bez dostępu do smartfona. Firma nie przedstawiła jeszcze jasnych planów na rozwiązanie tego problemu, jednak prawdopodobne jest, że na lotniskach pozostaną punkty obsługi bagażu rejestrowanego, co może stanowić pewne wsparcie dla osób mających trudności z cyfrową odprawą.
Przeczytaj też: Bagaż podręczny w Ryanair, pasażerowie nie są zadowoleni ze zmiany
Zmiana na lepsze czy wyzwanie?
Dla wielu pasażerów, zwłaszcza tych przyzwyczajonych do tradycyjnych form podróżowania, rezygnacja z papierowych kart pokładowych może być wyzwaniem. Z drugiej strony, coraz większa liczba podróżnych docenia wygodę odprawy online, która pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć stania w kolejkach na lotnisku. Cyfryzacja procesu może również przyczynić się do szybszego i bardziej efektywnego przepływu pasażerów na lotniskach, co jest istotne w czasach rosnącego ruchu lotniczego.