Przejdź do treści

Rosja: Statek kosmiczny Łuna-25 rozbił się na Księżycu

22/08/2023 13:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Statek kosmiczny Łuna-25 został rozbity na Księżycu. Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że statek spadł na niekontrolowaną orbitę przed planowanym lądowaniem. Chwilę po tym nastąpiło rozbicie statku na powierzchni Księżyca. Była to pierwsza taka rosyjska misja na Kosmos od 47 lat.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Wielka Brytania: chaos i panika w Londynie. Młodzież aresztowana z powodu akcji na TikToku

Statek kosmiczny Łuna-25 rozbity na Księżycu

Rosja nie podjęła próby misji księżycowej od czasu Łuna-24 w 1976 roku, kiedy na Kremlu rządził Leonid Breżniew. Według rosyjskich urzędników kosmicznych, Łuna-25 miała wykonać miękkie lądowanie na południowym biegunie Księżyca 21 sierpnia.

Zgodnie z relacją The Guardian, Roskosmos poinformował wcześniej, że doszło do „nietypowej sytuacji”. Kontrola misji próbowała bowiem przenieść statek na orbitę przed lądowaniem o 11:10 GMT w sobotę, przed planowanym lądowaniem w poniedziałek.
Sprawdź: Te firmy będą musiały zapłacić rocznie miliardy odszkodowania!

Status rosyjskiej potęgi kosmicznej

Niepowodzenie pierwszej rosyjskiej misji księżycowej od 47 lat podkreśla upadek rosyjskiej potęgi kosmicznej od czasów świetności zimnowojennej rywalizacji. Wtedy to Moskwa jako pierwsza wystrzeliła satelitę na orbitę Ziemi, a radziecki kosmonauta Jurij Gagarin został pierwszym człowiekiem, który odbył podróż w kosmos.

Obecna katastrofa podkreśla presję wywieraną na rosyjską gospodarkę wartą 2 biliony dolarów. Dotyczy to zwłaszcza sektorów zaawansowanych technologii, kiedy to szczególnie dają o sobie znać zachodnie sankcje mające na celu ukaranie Rosji za wojnę na Ukrainie. Poza tym, Rosja mierzy się ze swoimi rywalami kosmicznymi, do których zalicza się teraz przede wszystkim Indie, Chiny i Stany Zjednoczone.

Źródło: theguardian.com PolishObserver.com