Przejdź do treści

Publikacja zdjęć dzieci w sieci. Dlaczego jest niebezpieczna i jak jest to powiązane z rozwojem sztucznej inteligencji?

30/07/2023 09:10 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Czy publikacja zdjęć dzieci jest bezpieczna? Jednym z dylematów, przed którym staje wielu rodziców w erze cyfrowej, jest decyzja, czy udostępniać zdjęcia swoich dzieci w mediach społecznościowych. Gero Pflüger, ekspert w dziedzinie mediów społecznościowych, odpowiada na kluczowe pytania, aby rzucić światło na tę złożoną kwestię.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kot zdobył narodową nagrodę za opiekę nad swoją niepełnosprawną opiekunką

Jakie zagrożenia kryje za sobą publikacja zdjęć dzieci?

Sztuczna inteligencja ma swoje plusy i minus. Może pomóc w wyszukiwaniu wstecznym obrazów i filmów, ale może również zaostrzyć zagrożenie, generując realistyczne ‘’deep fakes’’. Związane jest to z funkcjonującą już opcją generacji wysokiej jakości obrazów i filmów z istniejących materiałów. To samo dotyczy głosu. Im więcej materiałów jest dostępnych, tym bardziej realistyczny może być rezultat. W wyniku tego prywatne materiały wizerunkowe są często kradzione, a następnie wykorzystywane do celów komercyjnych. Skutkiem może być m.in. narażenie dzieci na cyberprzemoc lub nękanie w szkole.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kara za niezdolność do wychowywania dzieci. Nowa opłata w restauracji

Jak podaje Focus.de, czasy, w których mogliśmy po prostu zaufać zdjęciu, wideo lub nagraniu audio, dobiegły końca. Niepokojące jest też to, że obecnie pracujemy z najgorszą dostępną sztuczną inteligencją. Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji, wyniki jej tworów będzie coraz ciężej odróżnić od oryginału.
>>> Wszystkie sieciówki – sklepy i restauracje, w których dzieci wakacje mogą jeść za darmo

Czy warto dodawać zdjęcia dzieci w przestrzeni internetowej?

Aby zapewnić bezpieczeństwo, rodzice powinni unikać publikowania zdjęć swoich dzieci bez ich zgody. Dzieci mogą wyrazić taką zgodę tylko wtedy, gdy same są w stanie ocenić konsekwencje publikacji – czyli najwcześniej od późnych lat młodzieńczych, a najlepiej dopiero jako dorośli. Warto więc na ten czas poczekać lub uszanować przyszłą decyzję dziecka. Należy bowiem zrozumieć, że dla rodziców zdjęcie ich dziecka jest tylko pamiątką, ale dla dziecka opublikowanie go może wywołać wiele negatywnych skutków. Jeśli jednak opiekunowie dziecka koniecznie chcą udostępniać materiały z ich dzieckiem, powinni zrobić zdjęcie dziecku tak, aby nie było widać jego twarzy lub najlepiej całkowicie zakryć je dużym emoji.

Źródło: focus.de, PolishObserver.com