Przejdź do treści

Ptasia grypa wśród kotów. Zatrważający raport WHO!

21/07/2023 21:00 - AKTUALIZACJA 20/12/2023 16:00
Ptasia grypa wśród kotów

Wirus podtypu H5N1: Koty zarażone ptasią grypą w Polsce. Polskie władze apelują obecnie o ostrożność: wirus ptasiej grypy został wykryty wsród kotów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi o „sporadycznych infekcjach”, a wirus H5N1 został wykryty w 29 z 47 próbek pobranych do 11 lipca. Według raportu, 11 kotów zmarło w wyniku infekcji, a 14 innych zostało poddanych eutanazji.

Ptasia grypa wśród kotów. Zatrważający raport WHO!

Koty w Polsce zarażają się ptasią grypą. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wirus H5N1 został wykryty w 29 z 47 próbek pobranych do 11 lipca. Próbki pochodziły od 46 kotów i jednego rysia pustynnego (karakala) trzymanego w domu. Według raportu, 11 kotów zmarło w wyniku infekcji, a 14 innych zostało poddanych eutanazji.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób zwierzęta zostały zarażone, pisze WHO. Możliwy jest kontakt z zarażonymi ptakami. Analizy genomu wykazały, że zwierzęta zostały zarażone linią rozwojową H5N1 2.3.4.4b, która jest obecnie szeroko rozpowszechniona wśród ptaków. W komunikacie WHO czytamy: ,,Sporadyczne zakażenia kotów wirusem A(H5N1) były zgłaszane już wcześniej, ale jest to pierwsze doniesienie o dużej liczbie zakażonych kotów na dużym obszarze geograficznym w jednym kraju”.

Jak dotąd nie jest jasne, czy ludzie zostali zarażeni przez chore koty. Nie ma żadnych doniesień na ten temat. Ryzyko takiej infekcji jest jak dotąd uważane za niskie lub umiarkowane. Pierwsze doniesienia o tajemniczej chorobie kotów pojawiły się na forum weterynaryjnym w Polsce w połowie czerwca. Jako objawy wymieniano sztywność kończyn, duszności, drgawki i napady padaczkowe.

Koty, które padły na ptasią grypę pochodziły z oddalonych od siebie regionów: Gdańska, Poznania na zachodzie i Lublina. Wirus został wykryty zarówno u kotów przebywających w domu, jak i na zewnątrz. Tymczasem polskie władze radzą właścicielom, aby nie narażali swoich kotów na kontakt z dzikimi ptakami lub zwierzętami. Jeśli kot ma dostęp do balkonu, podłoga powinna zostać wcześniej zdezynfekowana. Buty powinny być również trzymane poza zasięgiem kotów.

Źródło: utopia.de, PolishObserver.com