Przejdź do treści

Premier Wielkiej Brytanii obiecuje przywrócić służbę wojskową dla 18-latków

26/05/2024 11:18 - AKTUALIZACJA 26/05/2024 11:18
Przywrócenie służby wojskowej w UK

Przywrócenie służby wojskowej w UK. Premier Rishi Sunak, próbując odnowić kampanię wyborczą po serii błędów, ogłosił w sobotę, że przyszły rząd konserwatystów zamierza przywrócić obowiązkową służbę wojskową dla 18-latków. Ta decyzja jest postrzegana jako desperacki krok mający na celu pozyskanie wyborców skłaniających się ku reformom w Wielkiej Brytanii.

Przywrócenie służby wojskowej w UK

Zgodnie z zapowiedzią Sunaka, każdy 18-latek będzie musiał odbyć pełnoetatową służbę wojskową lub jako wolontariusz na rzecz „obronności obywatelskiej” przez jeden weekend w miesiącu. Premier podkreślił, że kraj musi otwarcie i szczerze podejść do długoterminowych wyzwań, przed którymi stoi, a program ten ma zapewnić młodym ludziom „możliwości, na jakie zasługują”. Czytaj dalej

Szczegóły Programu

Nowy, odważny model służby narodowej zakłada, że młodzi ludzie będą mogli wybierać między różnymi formami wolontariatu, takimi jak służba w policji, RNLI (Royal National Lifeboat Institution) lub jako ratownicy NHS. Urzędnicy twierdzą, że program ten dostarczy młodym ludziom „prawdziwych umiejętności”, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju ich kraju i społeczności.
Do opracowania szczegółów programu powołana zostanie królewska komisja, a jego pilotaż ma rozpocząć się we wrześniu 2025 roku, z poparciem prawnym w ustawie o służbie narodowej. Czytaj dalej pod zdjęciem

Przywrócenie służby wojskowej w UK

Krytyka ze strony Partii Pracy

Partia Pracy ostro skrytykowała ten pomysł, określając go jako „desperacką i pozbawioną środków finansowych” próbę skłonienia młodych ludzi do rozwiązywania problemów stworzonych przez rząd. Rzecznik Partii Pracy podkreślił, że jest to kolejne niesfinansowane zobowiązanie, które tylko pogłębia problemy gospodarcze kraju. Krytycy wskazują, że podobne plany w przeszłości, jak te nakreślone przez Davida Camerona w 2010 roku, nigdy nie doszły do skutku.
Sunak został również oskarżony o hipokryzję. W styczniu premier zganił szefa sztabu generalnego, sir Patricka Sandersa, za sugestię, że Wielka Brytania może potrzebować armii obywatelskiej do walki z Putinem. Sunak zapewnił wtedy, że nie będzie powrotu do obowiązkowej służby wojskowej, zniesionej w 1960 roku.
Przeczytaj też: Ranking najpotężniejszych armii w Europie. Oto jak wypadła Polska
źródło: theguardian.com, PolishObserver.com

Tagi: