Przejdź do treści

Ważna informacja dla Polaków pracujących w UK. Po przejściu na emeryturę może czekać ich „przykra niespodzianka”

06/04/2024 11:05 - AKTUALIZACJA 06/04/2024 11:05

„Przykra niespodzianka” na emeryturze. Wszystkie osoby pracujące w Wielkiej Brytanii są wzywane do sprawdzenia prognozowanej wysokości swojej emerytury państwowej przed przejściem na emeryturę, aby uniknąć ryzyka „przykrej niespodzianki”. Jak pokazują nowe badania, ponad jedna trzecia emerytów nie otrzymała prognozy wysokości emerytury państwowej przed przejściem na emeryturę. W takim wypadku może czekać ich spore zaskoczenie.

„Przykra niespodzianka” na emeryturze

Ankieta przeprowadzona wśród ponad 1000 emerytów i pół-emerytów w wieku powyżej 55 lat wykazała, że czterech na dziesięciu z nich (38%) nie sprawdziło swojej prognozy. Wśród osób w wieku od 55 do 64 lat odsetek ten wzrósł do 40%, co oznacza, że nie osiągnęły one jeszcze państwowego wieku emerytalnego, a 46% stwierdziło, że przeszło na emeryturę wcześniej niż się spodziewało.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Just Group, wśród prawie dwóch trzecich emerytów, którzy sprawdzili swoje prognozowane dochody z tytułu emerytury państwowej, prawie jedna piąta (17%) stwierdziła, że jest to co najmniej 250 funtów mniej rocznie, niż się spodziewali. Tylko jedna na dziesięć osób (9 proc.), które sprawdziły swoje dochody, z zadowoleniem stwierdziła, że ich emerytura państwowa jest o co najmniej 250 funtów rocznie wyższa niż się spodziewali.

Stephen Lowe, dyrektor ds. komunikacji grupowej w firmie Just Group, specjalizującej się w usługach emerytalnych, wezwał Brytyjczyków w wieku produkcyjnym do uzyskania prognozy emerytury państwowej przed przejściem na emeryturę, aby nie doznali szoku, gdy odejdą z pracy. Powiedział on: „Emerytura państwowa jest podstawą dochodu emerytalnego dla milionów gospodarstw domowych na emeryturze.
Przeczytaj także: Podwyżka emerytury w Wielkiej Brytanii. Od kiedy dokładnie będą obowiązywać nowe stawki?
Źródło: GBNews.com, PolishObserver.com