Przejdź do treści

Przełomowe odkrycie polskich badaczy! Jest kluczowe dla tego nowotworu

25/07/2023 19:55 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
przełomowe odkrycie polskich badaczy

Przełomowe odkrycie polskich badaczy – kluczowe w leczeniu konkretnego nowotworu. Naukowcy z Poznania odkryli, że poziom tej witaminy wpływa na skuteczność leczenia nowotworu. Badania populacyjne wskazują, że niedobór tej witaminy ma aż 90% Polaków.
Czytaj także: Brytyjski tygodnik: ,,Polacy opuszczają Wielką Brytanię!”. Dlaczego coraz więcej wybiera powrót do Polski?

Przełomowe odkrycie polskich badaczy – kluczowe w leczeniu tego nowotworu

Niedobór witaminy D może wpływać na skuteczność leczenia czerniaka – badania populacyjne wskazują, że niedobór tej witaminy ma aż 90% Polaków. Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów skóry, który niestety jest powszechny i często daje przerzuty. Rocznie w Polsce jest wykrywanych ok. 4 tysiące nowych zachorowań, a na świecie nawet 160 tysięcy. Według ekspertów zachorowalność na nowotwory skóry rośnie o blisko 10% rocznie.

Kluczowe dla postępowania leczniczego jest to, na jakim etapie choroba zostanie wykryta. Dermatolog dr Andrzej Szmurło powiedział: ,,Im czerniak będzie wcześniej wychwycony, tym są większe szanse na wyleczenie, zwłaszcza jeżeli usunie się guza, kiedy nie ma jeszcze naciekania do naczyń”. Co ważne, czerniak może wyglądać jak z pozoru zwykły pieprzyk. Znajomość objawów czerniaka pozwala zachować wykryć chorobę we wczesnym stadium zaawansowania. Badania pokazują, że główną przyczyną rozwoju czerniaka jest długotrwałe narażenie na intensywne promieniowanie słoneczne oraz opalanie krótkotrwałe, ale intensywne, które prowadzi do oparzeń skóry. Choroba ta zdecydowanie częściej dotyka osoby z jasną karnacją, włosami jasnymi lub rudymi i niebieskimi oczami.

Poznańscy naukowcy i przełomowe wyniki badań

Badania opublikowane niedawno ma na łamach ,,Cancer” wskazują na korzystny wpływ prawidłowego poziomu witaminy D na leczenie zaawansowanego czerniaka. Dr Łukasz Galus z Kliniki Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prowadzący badanie, wyjaśnia: ,,Czerniak jeszcze kilka lat temu był wyrokiem. W ostatnich latach pojawiło się leczenie immunoterapeutykami, które dla chorych na czerniaka stało się przełomem. Dzięki tej terapii udało się część pacjentów wyleczyć z choroby przerzutowej, a niektórym chorym wydłużyć okres przeżycia o wiele lat”. Leczenie to nie działa nie działa u wszystkich pacjentów, a jedynie u co drugiej osoby. W ostatnim badaniu udowodniono, że chorzy poddani tej immunoterapii mają o ponad 19% większe szanse na odpowiedź na leczenie, jeżeli poziom witaminy D mieści się u nich w granicach normy.

Źródło: portal.abczdrowie.pl, Lifeisgreen.pl

Read More