Przejdź do treści

Niemcy: Prognoza pogody na sierpień jest jeszcze niepewna. Czy wrócą przewidywane upały?

21/07/2023 08:52 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
Prognoza pogody na sierpień jest jeszcze niepewna

Prognoza pogody na sierpień jest jeszcze niepewna. Według kalendarza nadchodzą tzw. Hundstage, czyli najgorętsze dni w roku. Sierpień najprawdopodobniej nas zaskoczy pod względem aury pogodowej. Lato wraz z upalnymi dniami powróci do Niemiec, jednak trochę później niż zwykle.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Alarmujące prognozy! Już niedługo to miasto może zamienić się w pustynię

Prognoza pogody na sierpień jest jeszcze niepewna. Póki co będzie chłodniej

Jak podaje Focus.de, prognozy na nadchodzące tygodnie są jasne. Będzie zmiennie i stosunkowo chłodno, zwłaszcza na północy. Dzieje się tak, ponieważ spodziewamy się raczej niskiego ciśnienia powietrza nad Europą Środkową, a to oznacza chłodne atlantyckie powietrze, a także deszcz.
Czerwcowa pogoda powróci trochę później. Czeka nas wtedy dużo słońca, a także suchość. Są duże szanse, że sierpień zakończy się nie tylko letnio, ale także okaże się długim, późnym latem.

Kraj będzie podzielony

W nadchodzących tygodniach gradient temperatur na linii północ-południe w Niemczech stanie się szczególnie wyraźny. Podczas gdy temperatury na północ od Łaby pozostaną w niektórych miejscach poniżej 20 stopni Celsjusza, w centrum, a zwłaszcza na południu, będą występować dość stabilne letnie dni o temperaturze od 24 do 28 stopni Celsjusza.
Gorące dni powyżej 30 stopni pozostaną na razie wyjątkiem, nawet na południu. Chociaż istnieją oznaki szczytu upałów w lipcu, będzie tylko jeden dzień z wartościami powyżej 30 stopni, zanim chłodniejsze powietrze z północnego zachodu ponownie przewietrzy obszar.
Czytaj także: ,,Byłem martwy przez 90 minut”. Szokująca historia 61-letniego mężczyzny

Niezwykle wysoka niepewność w modelach klimatycznych

Interesujący w sierpniowej prognozie jest jednak wysoki stopień niepewności, jaki obecnie wykazują modele klimatyczne. Zwykle obliczenia modelowe różnych serwisów pogodowych są jednolite dla nadchodzącego miesiąca. Nie jest tak jednak w przypadku sierpnia. W niektórych przypadkach modele klimatyczne stoją ze sobą w wyraźnej sprzeczności.
W tej sytuacji z pomocą przychodzą nam średnioterminowe prognozy pogody, które będą mogły stanowić wiarygodne źródło informacji.

Źródło: focus.de PolskiObserwator.de