Choć decyzja ta wywołała wiele kontrowersyjnych opinii, to już pewne. Polskie lotnisko od stycznia 2025r. dołączy do listy ,,Silent Airport”. Ta decyzja oznacza mniej hałaśliwych komunikatów, większy komfort dla podróżujących i nowoczesne rozwiązania informacyjne. Dzięki temu pasażerowie będą mogli cieszyć się spokojniejszym otoczeniem, korzystając z intuicyjnych ekranów informacyjnych i technologii mobilnych. Czy to rozwiązanie usprawni, a może utrudni komunikację na lotniskach? Oto, które polskie lotnisko zdecydowało się zrezygnować z hałaśliwych komunikatów!
Na czym polega inicjatywa Silent Airport?
Głośne komunikaty i last calle na lotnisku powoli odchodzą do historii. Coraz więcej lotnisk na świecie decyduje się na zrezygnowanie z informacji głosowej emitowanej przez głośniki. Zamiast tego w użytku pozostają wyłącznie tablice i monitory informacyjne. Do tej pory na polskiej liście Silent Airport znajdował się Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od stycznia 2025 roku dołączy do niego kolejny obiekt. Dokładna data nie jest jeszcze znana.
Przeczytaj także: Znane linie lotniczne na skraju upadłości. Pasażerowie zostali wezwani do śledzenia komunikatów
Port Lotniczy Gdańsk na liście cichych lotnisk Silent Airport
,,Wprowadzamy lotnisko bez komunikatów, aby dać naszym pasażerom komfort i spokój przed podróżą, by nie musieli słuchać wielu ogłoszeń, które nie dotyczą ich lotów” – czytamy wypowiedź Tomasza Kloskowskiego, prezesa Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy na gdansk.pl.
Od przyszłego roku wszyscy pasażerowie będą musieli kontrolować status odprawy na własną rękę. Podobnie z last call, czyli tzw. ostatnim wezwaniu – wszystkie te informacje będą dostępne wyłącznie na tablicach i monitorach informacyjnych.
Prezes gdańskiego lotniska podkreśla, że: ,,To ograniczy hałas w terminalu i da możliwość skupienia się na odpoczynku czy pracy. Chcemy uczynić podróżowanie bardziej relaksującym doświadczeniem dla pasażerów. Wierzymy, że pomoże to także osobom, które bardzo źle znoszą hałas.”
Informacja głosowa na lotnisku w Gdańsku będzie dostępna tylko i wyłącznie w sytuacjach awaryjnych i dotyczących bezpieczeństwa.
Silent Airport to coraz bardziej popularne rozwiązanie
W gronie cichych lotnisk do tej pory znalazły się europejskie lotniska Schipol w Amsterdamie, port lotniczy Eindhoven w Holandii,Helsinki w Finlandii, Marco Polo w Wenecji, London City oraz Bristol w Wielkiej Brytanii, a także El Prat w Barcelonie. Oprócz krajów w Europie, na liście widnieją lotniska w RPA, Indiach, Meksyku, Singapurze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Przeczytaj także: Co zakaz pobierania opłat za bagaż podręczny oznacza dla tanich linii lotniczych?