Pandemia była dla polskiej gospodarki jednym z trudniejszych okresów. Ograniczony popyt i zatrzymanie aktywności gospodarczej doprowadziły do szybkiego, ale także dużego spadku barometrów IRG i PKB. Aktualnie konsumpcja prywatna podtrzymuje kondycję i status kraju na rynku światowym, a nawet pomaga je umacniać. Ma na to wpływ wiele czynników, od malejącej inflacji, po wzrost płac. Bank Światowy przedstawił nowe prognozy wzrostu PKB w Polsce. Jak będzie wyglądała sytuacja w następnych latach?
Polska gospodarka przyśpieszy: nowe prognozy wzrostu PKB
Bank Światowy wydał nowy raport. Podniesiono szacunek wzrostu dóbr i usług wyprodukowanych w Polsce. W porównaniu do kwietniowych prognoz, wynosi o 0,2 punktu procentowego więcej. BŚ ustalił i zaktualizował także kalkulacje na następne lata. PKB będzie rosnąć, a to korzystnie wpłynie na status kraju.
„Na 2025 r. Bank szacuje roczny wzrost PKB Polski na 3,7 proc., 0,3 punktu procentowego więcej niż w prognozach opublikowanych na wiosnę” – czytamy komunikat Banku Światowego na forsal.pl.
Ta tendencja ma utrzymać się w kolejnych latach. W 2026 roku PKB wyniesie 3,4 procent.
Jak przekazał Bank Światowy, mają na to wpływ wzrosty płac w sektorze publicznym i dochodu realnego, podnoszenie świadczeń socjalnych, a także wysokie wydatki na zbrojenia. Przyczyniło się do tego również wykorzystanie zamrożonych do niedawna funduszy z Unii Europejskiej.
Przeczytaj także: Złoto osiągnęło rekordową cenę! Polska wyprzedziła Wielką Brytanię w rezerwach
Status Produktu Krajowego Brutto na świecie
Polska gospodarka przyśpieszy: nowe prognozy wzrostu PKB. Sytuacja gospodarcza polepsza się nie tylko w Polsce, ale także innych krajach UE i Azji Środkowej. Indywidualne wydatki, które ponoszą gospodarstwa domowe na towary i usługi, wspiera spadająca inflacja oraz przekazywanie do nich środków publicznych. Tak dobrze nie było nawet przed pandemią – większy transfer pieniędzy zza granicy napędza gospodarkę na Bałkanach Zachodnich, Kaukazie Południowym i w Azji Środkowej. PKB utrzyma się w Europie na poziomie 2,6 proc. w 2025 r.
Przeczytaj także: Polska gospodarka rośnie w siłę. „Powoli zyskuje miano lidera Europy
Ekonomiści z Banku Światowego wskazali, że pojawiły się korzystne zmiany także w turystyce. Ludzie zaczęli podróżować więcej i częściej, a co za tym idzie, wspierają ten sektor w wielu popularnych kierunkach. Turcja stała się w ostatnim roku bardzo atrakcyjną destynacją, a w porównaniu do lat przed pandemią, liczba turystów wzrosła o 30 procent. Jak wygląda to w przypadku innych segmentów?
„Gospodarka Turcji, druga po Rosji pod względem wielkości w regionie, prawdopodobnie wyhamuje w bieżącym roku do 3,2 proc. z 5,1 proc., z uwagi na normalizację polityki pieniężnej i fiskalnej oraz trwającego powrotu do równowagi po okresie ekspansji napędzanej konsumpcją. Ponadto nastąpił gwałtowny spadek tempa inwestycji na skutek cięć inwestycji publicznych, wysokich kosztów kredytu i dalszego schładzania inwestycji w budownictwie” – przekazuje PAP w raporcie BŚ.
Nieco inaczej wygląda to w innych krajach. Konflikt na Ukrainie znacznie osłabił jej sytuację gospodarczą, a w najbliższych latach odnotuje spadek – w porównaniu do 5,3 proc. w 2023r., spadnie aż o 3,3 procent i wyniesie 2 proc. w 2025r.
Bank Światowy przewiduje restrykcyjną politykę pieniężną w Rosji, która spowoduje niedobory mocy produkcyjnych. W 2023r. wzrost gospodarczy wynosił w tym kraju 3,6 procent, zaś w 2025r. ekonomiści spodziewają się spadku do 1,6 proc.
Przeczytaj także: Podwyżka cen alkoholu w Polsce. Tyle będzie kosztować butelka wódki od 2025 roku
Eksport a PKB w Polsce
W 2024r. udział eksportu netto w dynamice wzrostu gospodarczego Polski osiągnie wartość ujemną. Eksport do UE słabnie, a popyt wewnętrzny utrzymuje się na wysokim poziomie przez napływ towarów zza granicy. Eksport netto prawdopodobnie poprawi się dopiero w przyszłym roku.