Przejdź do treści

Irlandia: Tysiące pracowników otrzyma więcej pieniędzy, rząd szykuje podwyżkę płacy minimalnej

24/07/2023 11:35 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
Podwyżka płacy minimalnej w Irlandii

Podwyżka płacy minimalnej w Irlandii: W Irlandii planowane jest wprowadzenie podwyżki płacy minimalnej, co przyniesie korzyści dla tysięcy pracowników, zwiększając ich zarobki. Podano już wstępnie ile będzie wynosić najniższa krajowa w Irlandii po podwyżce.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Austria: Oto gdzie kupić winięte online bez dodatkowych prowizji

Podwyżka płacy minimalnej w Irlandii

Jak podaje The Sun, Komisja ds. Niskich Płac prawdopodobnie zaleci podniesienie płacy minimalnej o 12% w przyszłym roku. To oznacza wzrost o 1,40 euro za godzinę. Stawka godzinowa zostałaby podniesiona z 11,30 euro do 12,70 euro, jeśli rząd zdecyduje się wdrożyć zalecenie.
Sekretarz generalny ICTU Owen Reidy oznajmił, że choć podwyżka o 1,40 euro nie jest tak duża, jak się spodziewano, to zmierza w dobrym kierunku w obliczu kryzysu związanego z kosztami utrzymania.
Powiedział: „Jeśli dzisiejsze doniesienia o zalecanej podwyżce o 12 procent są prawdziwe, to przyjmujemy to z zadowoleniem”.

Nowa płaca wystarczająca na utrzymanie

Irlandzki Kongres Związków Zawodowych argumentował wcześniej w swoim wniosku do Komisji, że płaca minimalna powinna zostać podniesiona w styczniu przyszłego roku do 13,30 euro, a następnie do 15,30 euro w styczniu 2025 roku. Apele te pojawiają się w związku z planami wprowadzenia nowej płacy wystarczającej na utrzymanie, która ma zastąpić system płacy minimalnej do 2026 roku.
Stawka płacy wystarczającej na utrzymanie zostanie ustalona na poziomie 60 procent mediany płacy godzinowej – szacowanej na 13,10 euro w 2023 roku.
Czytaj także: Tyle gotówki można legalnie przewieźć przez granicę do Wielkiej Brytanii

Stosunek rządu odnośnie podwyżki

Taoiseach Leo Varadkar powiedział, że rząd rozważy zalecenie i uznał, że byłoby „niezwykłe”, gdyby je odrzucił. Przemawiając w Brukseli, oznajmił: „Nie mamy jeszcze rekomendacji od Komisji ds. Niskich Płac, ale odkąd pamiętam, zawsze akceptowaliśmy rekomendację Komisji ds. Niskich Płac, więc kiedy ta trafi do rządu, rozważymy ją”.

Źródło: thesun.ie, PolskiObserwator.de