Przejdź do treści

Parkowania na chodnikach w UK: Nie wszędzie jest dozwolone, kierowcom grożą mandaty

16/08/2023 19:00 - AKTUALIZACJA 20/02/2024 12:28

Parkowanie na chodnikach w UK. Kiedy musisz zaparkować samochód w pośpiechu, często może być trudno dowiedzieć się, czy możesz zostawić go na poboczu chodnika, jeśli mieszkasz w Anglii. Czy to dlatego, że trudno jest zobaczyć jakiekolwiek widoczne znaki z zasadami i przepisami w okolicy, czy też znaki drogowe uległy zużyciu. Oto w jakim przypadku parkowanie na chodniku jest nielegalne.
Przeczytaj koniecznie: Czy wiesz co oznacza ten znak drogowy? Czterech na pięciu kierowców nie umie go rozpoznać

Czy parkowanie na chodnikach w UK jest nielegalne?

Chociaż parkowanie na chodnikach w Anglii jest w większości dozwolone, Londyn jest wyjątkiem, a prawo dotyczące tego jest zawarte w kodeksie drogowym, obejmującym wszystkie pojazdy. Zasada 244 Kodeksu stanowi: „Nie wolno parkować częściowo lub całkowicie na chodniku w Londynie i nie należy tego robić w innych miejscach, chyba że zezwalają na to znaki”.

Jednak dla mieszkańców spoza stolicy nie ma „ogólnego zakazu” parkowania na chodnikach, ale istnieją sytuacje, w których policja może ingerować, donosi Money.co.uk. Następujące okoliczności obejmują:

  • Pojazd lub przyczepa są pozostawione w niebezpiecznej pozycji.
  • Pojazd lub przyczepa blokuje drogę w dowolnym miejscu w Anglii i Walii.
  • Pojazd porusza się po chodniku.

>>> Mieszkańcy Wielkiej Brytanii nie będą zadowoleni. Mniej pieniędzy pomimo podwyżki emerytur

Na stronie internetowej napisano również: „Rady mają wolną rękę do nakładania grzywien na kierowców za parkowanie na chodnikach, pod warunkiem, że stosują znaki wskazujące wszelkie ograniczenia”. „Często idą one w parze z innymi ograniczeniami parkowania, w tym żółtymi i czerwonymi liniami oraz strefami kontrolowanego parkowania (CPZ), które często ograniczają parkowanie do posiadaczy zezwoleń, często lokalnych mieszkańców”.

Ograniczenia parkowania mogą być wprowadzane z wielu powodów, takich jak upewnienie się, że piesi, zwłaszcza ci poruszający się na wózkach inwalidzkich oraz rodzice i opiekunowie z wózkami dziecięcymi, nie muszą wjeżdżać na drogę, jeśli pojazd blokuje ścieżkę.
Sprawdź: Tyle gotówki można przewieźć do POLSKI z Wielkiej Brytanii. Obowiązujące limity

Grzywny za parkowanie na chodniku

Jeśli jednak wrócisz ze spaceru lub posiłku możesz znaleźć na przedniej szybie żółte plastikowe powiadomienie, jeśli zaparkowałeś w niewłaściwym miejscu:

  • Stały mandat karny, który może zostać wystawiony przez policję, lokalną radę lub Agencję Standardów Kierowców i Pojazdów (Driver and Vehicle Standards Agency), nakładający opłatę w wysokości 50 GBP lub więcej.
  • Mandat karny wydany przez lokalną radę, zazwyczaj w wysokości od 50 do 130 funtów.

Źródło: SwindonAdvertiser, PolishObserver.com