Przejdź do treści

Owoce i warzywa bez smaku. Oto prawdziwy powód (i co się za nim kryje)

07/11/2024 14:46 - AKTUALIZACJA 07/11/2024 14:47
Owoce i warzywa bez smaku. Oto, co jest powodem

Kiedy kupujemy owoce i warzywa, często zdarza się słyszeć, a czasem sami to powtarzamy: „Są bez smaku” albo „ciężko odróżnić cukinię od gruszki”. Dlaczego współczesne owoce i warzywa są takie jałowe? To nie tylko kwestia naszych wrażeń – zmiany te mają swoje konkretne przyczyny. Camilla Sernagiotto w rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera” wyjaśniła, co powoduje, że owoce i warzywa tracą smak.

Owoce i warzywa bez smaku. Oto, co jest powodem

Owoce i warzywa tracą smak – nauka potwierdza

Oprócz smaku warzywa i owoce tracą także wartości odżywcze. Według badań zawartość składników odżywczych spadła nawet o 40%. Camilla Sernagiotto podała kilka powodów, które doprowadzają do tej sytuacji. Jednym z głównych jest intensywna produkcja rolna – stosowane metody, takie jak nawozy, uprawa w szklarniach i długie przechowywanie w chłodniach, znacząco wpływają na smak i aromat owoców oraz warzyw. To tzw. „efekt rozcieńczenia”.
Przeczytaj także: Co dzieje się z ciałem i skórą po tygodniu picia 2,5 litra wody dziennie

Kolejna przyczyna, która wpływa na pogorszenie walorów smakowych warzyw i owoców to sposób ich zbierania. Dotyczy to zwłaszcza owoców klimakterycznych, czyli takich które dojrzewają zarówno na roślinie, jak po ich zerwaniu. Do owoców klimakterycznych należą np. pomidory, jabłka i banany. Z tego powodu zbiera się je, zanim dojrzeją w pełni, by mogły dojrzewać podczas transportu i dotarły do sklepów gotowe do spożycia. Jednak ten proces wpływa na ich smak. Dlaczego?

„Często przyczyną jest etylen – gaz, który rozkłada chlorofil, nadając skórce intensywniejszy kolor i zmiękczając miąższ (sztywność oznacza brak dojrzewania). Problem polega na tym, że owoc taki jak pomidor, jabłko czy banan nie gromadzi wystarczającej ilości skrobi, która przekształci się w cukry. Proces ten powinien zachodzić przed zbiorem, a nie po nim” – stwierdza Sernagiotto.

Chłodnie i szklarnie też zabijają smak

Owoce i warzywa bez smaku. Oto, co jest powodem

Kolejnym ważnym aspektem jest stosowanie sztucznych procesów kosztem naturalnych. Jednym z takich czynników jest „łańcuch chłodniczy”, który wpływa na smak warzyw i owoców. Chłodzenie jest kluczowe, aby zachować świeżość podczas długiego transportu, ale im dalej znajduje się kraj pochodzenia, tym większe ryzyko, że produkt straci swój aromat i smak. Jak wskazuje artykuł w magazynie „Focus”, „długi okres chłodzenia może osłabić enzymy odpowiedzialne za aromat i smak”. Chłodzenie wpływa też na poziom witamin i minerałów. Jednak nie tylko zimno ma wpływ na smak owoców. Problemem są też wysokie temperatury w szklarniach, które napędzają wzrost roślin poza sezonem.
Przeczytaj także: Ostrzeżenie dla tych, którzy kupują mleko w supermarkecie. Sprawdź, zanim pójdziesz na zakupy

Bez smaku i z mniejszą ilością substancji odżywczych

Warto zwrócić uwagę na pomidory, jeden z najczęściej spożywanych warzyw. Dziś produkowane są one głównie w „inkubatorach” – ogrzewanych szklarniach, gdzie rośliny nie mają dostępu do naturalnego światła. Światło słoneczne zwiększa koncentrację etylenu i cukrów, odpowiedzialnych za wyrazisty smak owoców i warzyw.

Badanie opublikowane w „Journal of American College of Nutrition” w 2004 roku pokazało, że w ciągu prawie 50 lat zawartość białka, wapnia, żelaza i witamin w warzywach, takich jak fasolka, brokuły, szparagi czy truskawki, znacząco się zmniejszyła. „Dziś potrzeba aż ośmiu pomarańczy, by dostarczyć organizmowi tyle witaminy A, ile nasi dziadkowie uzyskiwali z jednej” – zauważa magazyn „Focus”.

Ostatnim aspektem są nawozy. „Wzrost poziomu azotu utrudnia roślinie wchłanianie innych ważnych składników odżywczych. Azot zwiększa rozmiar owoców i warzyw, ale nie poprawia ani ich smaku, ani wartości odżywczych” – stwierdziła włoska ekspertka w rozmowie z „Corriere”.

Read More