Owoc na bezsenność. Jeżeli co wieczór masz problemu z zaśnięciem i Masz problemy z zaśnięciem i przewracasz się łóżku z boku na bok? Ten tropikalny owoc może położyć kres nieprzespanym nocom. Każdy z nas ma go w domu.
Owoc na bezsenność
Eksperci ujawnili sposób na poprawienie harmonogramu snu. Brak wystarczającej ilości snu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak zwiększone ryzyko insulinooporności, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, przyrostu masy ciała i stresu. Obniża również sprawność fizyczną i umysłową w ciągu dnia, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka obrażeń w drodze, w pracy i w domu. Nie wspominając już o negatywnym wpływie na nasz nastrój. Ponieważ czas letni przesunął zegary do przodu, teraz jest idealny czas, aby wrócić do dobrych nawyków i zresetować harmonogram snu.
Przeczytaj: Zamiast tabletek nasennych zjedz przed pójściem do łóżka ten smaczny owoc. Zapewni Ci spokojny sen przez całą noc
Badanie przeprowadzone przez Taipei Medical University wykazało, że dorośli, którzy zjedli dwa kiwi na godzinę przed snem, zasnęli o 45% szybciej i spali o 13% dłużej niż ci, którzy go nie jedli. Naukowcy podejrzewają, że połączenie przeciwutleniaczy zawartych w kiwi i serotoniny może mieć pozytywny wpływ na nasz sen. Hormon szczęścia – serotonina, wieczorem przekształca się w melatoninę – hormon snu. Brak serotoniny utrudnia zasypianie. Im więcej serotoniny, tym więcej melatoniny może wytworzyć nasz organizm. W związku z tym, hormon szczęścia zapewnia również spokojny sen. Czytaj także: ,,Dobre” tłuszcze – te produkty zwykle zawierają kwas omega-3
le kiwi jeść, by dobrze spać?
Na każdy gram owocu kiwi przypada 6 mikrogramów serotoniny. Średnie kiwi waży 95 g, po obraniu ok. 75 g. Zatem jeden owoc dostarcza 450 mikrogramów serotoniny. W badaniu Taipei Medical University, uczestnikom eksperymentu podawano każdego dnia 2 kiwi, czyli ok. 900 mikrogramów serotoniny. Osoby o ponadprzeciętnej masie ciała być może będą potrzebowały większej „dawki” kiwi.
Okazuje się jednak, że zjedzenie kiwi przed snem nie jest jedynym sposobem na bezsenność. Naukowcy dowiedli, że korzystny wpływ mają m. in. orzechy, banany czy zielone warzywa. Oprócz tego na zresetowanie harmonogramu snu może wpłynąć również dostosowanie poziomów światła.
Rano powinieneś spróbować obudzić się ze słońcem lub, jeśli nie jest to możliwe, użyć jasnego światła, które zastępuje Słońce. Podświetlane budziki są do tego idealne, ponieważ wykorzystują światło, które stopniowo zwiększa intensywność, symulując wschód słońca, budząc Cię stopniowo i delikatnie. W nocy należy natomiast przyciemnić światło.
Intensywnie ćwicz rano zamiast wieczorem
W 2015 roku naukowcy odkryli, że energiczne ćwiczenia przed snem zaburzają naturalny rytm organizmu i utrudniają zasypianie. Utrudnia to utrzymanie odpowiedniego harmonogramu snu, a także obniża jego jakość. Nie zapominajmy też o kofeinie. Jej picie może powodować problemy z zaśnięciem.
Kofeina jest środkiem pobudzającym powszechnie występującym w kawie, herbacie, niektórych napojach bezalkoholowych (zwłaszcza napoje energetyczne) oraz niektórych suplementach diety. źródło: Westwaleschronicle.co.uk, PolishObserver.com