Przejdź do treści

Oto symptom Alzheimera, który wcześnie pozwala zdiagnozować stadium chorobowe

24/08/2023 17:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
symptom Alzheimera

Symptom choroby Alzheimera, którego nie wolno bagatelizować: Im wcześniej choroba Alzheimera zostanie zdiagnozowana, tym lepiej. Trudno jednak szybko wykryć, że ktoś cierpi na tę chorobę, ponieważ wiele objawów można przypisać jednocześnie depresji, stresowi lub niezdarności. Eksperci ds. demencji zdradzili wczesny znak ostrzegawczy choroby Alzheimera – i nie jest to coś, czego można by się spodziewać.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Planeta zanieczyszczona plastikiem – naukowcy znaleźli rozwiązanie!

Jaki może być wczesny symptom Alzheimera?

Jak podaje The Mirror, objawy Alzheimera stopniowo nasilają się przez wiele lat. W początkowych stadiach utrata pamięci jest łagodna. Jednak w późnym stadium choroby Alzheimera osoby tracą zdolność prowadzenia rozmowy i reagowania na otoczenie.

Dr Jørgensen podkreślił, że początek objawów może się różnić w zależności od osoby, mówiąc: „W niektórych przypadkach objawy te mogą być subtelne i mogą nie być natychmiast rozpoznawalne. Jednak w innych przypadkach mogą stać się na tyle zauważalne, aby skłonić do dalszych badań”.
Sprawdź: Cukier jest lepszy niż słodzik! Szokujące wytyczne naukowców

Wczesny objaw choroby Alzheimera

Badania sugerują, że problemy z podstawowymi umiejętnościami wzrokowo-przestrzennymi mogą być jednym z „pierwszych” objawów demencji. Chore osoby nie są w stanie m.in. prawidłowo oceniać odległości. Alzheimer’s Society mówi: „Mózg ma wtedy problemy z przetwarzaniem informacji o obiektach 3D. Może to wpływać na świadomość przestrzenną lub zdolność oceny odległości. Osoba taka może mieć trudności z poruszaniem się po schodach, parkowaniem samochodu lub rozpoznawaniem przedmiotów„.

Wobec tego okulista może być pierwszym lekarzem, który zdiagnozuje stan chorobowy, ponieważ początkowe objawy mogą pojawić się w oku. Takie objawy mogą obejmować problemy z rozpoznawaniem kolorów, trudności z czytaniem lub pisaniem, halucynacje i trudności z przypominaniem sobie twarzy, miejsc lub przedmiotów.

Źródło: mirror.co.uk PolishObserver.com