Przejdź do treści

Świąteczni oszuści atakują kurierów. Żądają od nich „drogich prezentów”

11/12/2023 20:54 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
Oszuści atakują samochody dostawcze. Żądają „świątecznych prezentów”

2 grudnia w Merseyside trzech mężczyzn zaatakowało samochody dostawcze, wydając się szczególnie zainteresowanymi świątecznymi prezentami. Z informacji policji wynika, że sprawcy, podróżując czarnym Fordem Fiesta, najpierw włamali się do furgonetki podczas realizacji dostawy, a następnie zmusili kierowcę innego pojazdu do wydania „drogich paczek”. Policja apeluje o zgłaszanie jakichkolwiek, podkreślając ważną rolę kurierów, szczególnie w okresie świątecznym.
Czytaj także: Eksperci ostrzegają przed pojazdami z tego kraju. „Lepiej ich nie sprowadzać”

Oszuści atakują samochody dostawcze

Rankiem 2 grudnia policja w Merseyside otrzymała zgłoszenie o trzech mężczyznach atakujących zaparkowaną furgonetkę, której kierowca realizował dostawę. Mężczyźni rzekomo rozbili drzwi furgonetki, aby uzyskać dostęp, a następnie ukradli kilka paczek i uciekli. Zaledwie 15 minut zaatakowali innego kierowcę. Grozili kurierowi, żądając, by otworzył furgonetkę i wydał im „drogie paczki”. Następnie załadowali je do samochodu i ponownie odjechali. W sprawie zatrzymano 21-letniego Josepha Smitha z Church Lane w Bedford. Został oskarżony o dwa napady, niebezpieczną jazdę i jazdę bez ubezpieczenia.

Kurierzy świadczą ważne usługi przez cały rok, ale ta pora roku jest szczególna. Są zajęci dostarczaniem prezentów i pomaganiem rodzinom cieszyć się okresem świątecznym. Grożenie im przemocą, gdy próbują zarobić na życie, jest po prostu nie do przyjęcia. Wszczęliśmy dochodzenie w sprawie tych incydentów i chociaż dokonaliśmy aresztowania, nasze dochodzenia są kontynuowane i apelujemy do opinii publicznej o zgłaszanie się” – powiedziała inspektor Emma Kerrigan. „Współpracujemy ze sprzedawcami internetowymi i firmami kurierskimi, aby zapobiegać i zniechęcać potencjalnych złodziei do kradzieży paczek, czy to z samochodów dostawczych, czy z drzwi. Na przykład, umieszczając urządzenia śledzące w przypadkowych paczkach, zanim jeszcze dotrą one do drzwi – ponieważ śledzone paczki są identyczne z tymi, które nie są śledzone, potencjalni złodzieje nie mają możliwości upewnienia się, czy przypadkowo nie zabierają nas ze sobą do domu„.
Czytaj także: Najdroższe miasto do życia na emeryturze. Tu emeryci muszą sięgać głębiej do kieszeni

Rady dla kurierów

W ramach kampanii policji Merseyside Operation Shepherd podzielono się dziesięcioma wskazówkami, które pomogą kurierom zachować bezpieczeństwo:

  • Uważaj na każdy pojazd jadący za tobą. Jeśli ktoś cię śledzi, nie wychodź z pojazdu, zamknij drzwi, nie zatrzymuj się i zadzwoń na policję
  • Jeśli coś wygląda podejrzanie, nie realizuj dostawy. Pozostań w pojeździe i zgłoś policji wszelkie podejrzane działania.
  • Nigdy nie zostawiaj włączonego silnika ani kluczyków w stacyjce podczas dokonywania dostawy. Zawsze zamykaj drzwi, zabieraj ze sobą kluczyki i zachowaj czujność podczas dostawy.
  • Zwracaj uwagę na otoczenie i unikaj miejsc, które nie są dobrze oświetlone. Jeśli to możliwe, parkuj pod latarnią uliczną i noś latarkę, aby oświetlić ciemne obszary i chodniki.
  • Zwracaj uwagę na osoby zachowujące się podejrzanie w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca dostawy.
  • Upewnij się, że twój pojazd działa prawidłowo.
  • Zamontuj w pojeździe urządzenie śledzące i kamerę samochodową
  • Jeśli czujesz się zagrożony, włącz alarm antynapadowy w pojeździe lub zatrąb, aby zwrócić uwagę na sytuację i potencjalnie odstraszyć przestępców.
  • Zachowaj ostrożność podczas transakcji i ogranicz ilość posiadanej przy sobie gotówki.
  • Jeśli dojdzie do sytuacji awaryjnej, pozostań na miejscu zdarzenia tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne i zadzwoń pod numer 999. W innym wypadku najpierw zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zadzwoń pod wskazany numer w spokojnym miejscu. Źródło: Mirror.uk, PolishObserver.com