Przejdź do treści

Objaw cichego zabójcy w twoim organizmie. Zabija prawie 5000 Brytyjczyków rocznie

22/04/2024 09:00 - AKTUALIZACJA 07/05/2024 17:46

Objaw cichego zabójcy. Brytyjczyków wzywa się do ostrożności co do potencjalnego znaku oznaczającego śmiertelną chorobę, który można łatwo pomylić z czymś mniej poważnym. Eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że bolesny objaw w gardle może być wskaźnikiem powszechnego raka.

Objaw cichego zabójcy

Chłoniak nieziarniczy jest szóstym najczęściej występującym rodzajem raka w Wielkiej Brytanii, ale jego objawy nie są tak dobrze znane, jak w przypadku innych form choroby. Jest to również 11. najczęstsza przyczyna zgonów z powodu raka, odpowiadająca za 4 900 zgonów każdego roku.

Według NHS, chłoniak nieziarniczy rozwija się w układzie limfatycznym, sieci naczyń i gruczołów rozmieszczonych w całym organizmie. Dlatego też najczęstsze objawy choroby zazwyczaj dotyczą węzłów chłonnych, w tym na szyi, w pachwinie lub pod pachą. Węzły te mogą być spuchnięte, jeśli występuje w nich rak. Jest to spowodowane gromadzeniem się w węźle chłonnym pewnego rodzaju białych krwinek, zwanych limfocytami.
Przeczytaj: Rośnie gwałtownie liczba przypadków „100-dniowego kaszlu”. Ostrzeżenie dla rodziców

W niektórych przypadkach wczesnym sygnałem ostrzegawczym może być również ból gardła. Healthline wyjaśnia jednak, że zależy to od tego, „gdzie zaczyna się rak”. Medical News Today dodaje, że ból gardła i obrzęk węzłów chłonnych mogą być oznaką „poważnego” problemu zdrowotnego, takiego jak chłoniak.

Jednak ból gardła można łatwo odrzucić jako objaw czegoś takiego jak przeziębienie lub grypa. Tak było w przypadku 62-letniego Graeme’a Stirlinga z Dunfermline w Szkocji, który po raz pierwszy doświadczył bólu gardła w 2020 roku i nic o tym nie myślał.

Dopiero gdy przerodziło się to w guzek w gardle, tata trójki dzieci zwrócił się o poradę do swojego lekarza rodzinnego. Jak donosi The Daily Record, okazało się, że był to obrzęk węzła chłonnego spowodowany chłoniakiem nieziarniczym. „Szczerze mówiąc, nie myślałem nic o moim zdrowiu, ponieważ nadal byłem w porządku i zdrowy, ale obudziłem się z bólem gardła” – powiedział.

Na szczęście rak Graeme’a został wykryty wystarczająco wcześnie i po trzech miesiącach chemioterapii i przeszczepie komórek macierzystych został uznany za wolny od raka.

Chociaż ból gardła i obrzęk węzłów chłonnych są znakami ostrzegawczymi choroby, NHS radzi, że nie muszą one oznaczać choroby, ponieważ gruczoły te „często puchną w odpowiedzi na infekcję”.
Przeczytaj także: 4 przyprawy, które obniżają ryzyko choroby Alzheimera i poprawiają zdrowie mózgu
Źródło: Express, PolishObserver.com