Przejdź do treści

Wielka Brytania: Rośnie gwałtownie liczba przypadków „100-dniowego kaszlu”. Ostrzeżenie dla rodziców

07/05/2024 17:24 - AKTUALIZACJA 07/05/2024 17:24
Gwałtowny wzrost liczby przypadków krztuśca

Gwałtowny wzrost liczby przypadków krztuśca. W Wielkiej Brytanii od wielu miesięcy rośnie liczba przypadków „100-dniowego kaszlu”. Od początku 2024 roku odnotowano wzrost o 3800%. Choroba może w niektórych przypadkach zakończyć się śmiercią, a najbardziej zagrożone są małe dzieci.

Gwałtowny wzrost liczby przypadków krztuśca w Wielkiej Brytanii

Niepokojący, trwający 100 dni kaszel rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii, a lekarze ostrzegają, że liczba przypadków zachorowań wzrosła drastycznie w ostatnim czasie. Najbardziej zagrożone są małe dzieci.

Jak podaje Mirror powołując się na oficjalne dane NHS, od stycznia br. w laboratoriach potwierdzono 2041 przypadków, w porównaniu z zaledwie 30 w tym samym okresie ubiegłego roku. Chociaż krztusiec jest chorobą, której można zapobiegać, lekarze zalecają szczepionki. Zazwyczaj rodzicom proponuje się wczesne szczepienie dziecka w ósmym tygodniu życia, a kolejne dawki w 12. i 16. miesiącu życia.
Przeczytaj: Objaw cichego zabójcy w twoim organizmie. Zabija prawie 5000 Brytyjczyków rocznie

Eksperci ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami, jakie krztusiec może mieć dla osób, które na niego zachorują. Ta wysoce zaraźliwa infekcja może być szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci. Napady kaszlu często trwają kilka minut, a chorzy mają problemy z łapaniem powietrza pomiędzy atakami. Dzieci często sinieją, ponieważ nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Sytuacja pogarsza się szczególnie w nocy. Kaszel może trwać kilka tygodni lub nawet miesięcy

Tych objawów krztuśca nie można bagatelizować

Krztusiec jest groźną chorobą dróg oddechowych wywołaną przez bakterie. Przenosi się drogą kropelkową. Bakterie wytwarzają toksyny, które uszkadzają błony śluzowe dróg oddechowych w przypadku zakażenia. Szczególnie narażone są niemowlęta, które jeszcze nie zostały zaszczepione. Zarażenie krztuścem u nich może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, a w najgorszych przypadkach nawet śmierci. Według brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia, w ostatnim kwartale 2023 r. z powodu krztuśca zmarło jedno dziecko. Co roku przed udostępnieniem szczepionek umierało na tę chorobę dziesiątki dzieci. Pomimo to liczba zaszczepionych dzieci przeciw krztuścowi w UK spada. Lekarze alarmują!

Objawy krztuśca:

  • W fazie 1 występują: objawy przeziębienia, takie jak katar, kaszel i uczucie osłabienia.
  • Faza 2 to przede wszystkim długo trwający, suchy kaszel; wymioty po próbach odkrztuszania gęstej wydzieliny; utrata apetytu i bezsenność.
  • W fazie 3: Ataki kaszlu ustępują; jednak zimne powietrze, wysiłek fizyczny lub dym papierosowy mogą wciąż wywoływać kaszel nawet po kilku miesiącach.
Tagi: