Przejdź do treści

Gwałtowny wzrost liczby przypadków krztuśca w Wielkiej Brytanii. Najbardziej zagrożone są małe dzieci

08/12/2023 17:31 - AKTUALIZACJA 08/12/2023 17:31

Ostrzeżenie przed krztuścem w Wielkiej Brytanii. Dane brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) pokazują, że od lipca do końca listopada w Anglii i Walii mogło zostać zarażonych ponad 700 osób – w porównaniu z 217 w tym samym okresie ubiegłego roku. Szczególnie duża liczba przypadków występuje obecnie w południowo-wschodniej i północno-zachodniej Anglii, a także w West Midlands.
Przeczytaj także: Brutalny atak na kobietę w ciąży. Została wielokrotnie dźgnięta nożem na ulicy

Ostrzeżenie przed krztuścem w Wielkiej Brytanii

W UK obserwuje się gwałtowny wzrost liczby przypadków krztuśca! To kolejny kraj europejski, który walczy z tą chorobą. „ Metro ” podaje, że szczególnie duża liczba przypadków występuje w południowo-wschodniej i północno-zachodniej Anglii, a także w West Midlands.

Eksperci ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami, jakie krztusiec może mieć dla osób, które na niego zachorują. Ta wysoce zaraźliwa infekcja może być szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci. Napady kaszlu często trwają kilka minut, a chorzy mają problemy z łapaniem powietrza pomiędzy atakami. Dzieci często sinieją, ponieważ nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Sytuacja pogarsza się szczególnie w nocy. Ciężkie przypadki krztuśca mogą prowadzić nawet do śmierci.

Ostrzega się także przed podróżami do Chorwacji i Danii

Władze Chorwacji również biją na alarm w związku z ogromnym wzrostem liczby przypadków krztuśca. Zamiast zwyczajowych 50 przypadków rocznie, w tym roku zarejestrowano już ich ponad 1100, z czego 700 tylko we wrześniu, podał 6 grudnia Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego. To najwięcej od dziesięciu lat.

Według instytutu najwięcej przypadków choroby, szczególnie niebezpiecznej dla niemowląt i osób starszych, odnotowano w stolicy Zagrzebiu i popularnym wśród urlopowiczów nadmorskim Splicie.

Także osoby planujące podróż do Danii w najbliższych dniach i tygodniach powinny być szczególnie ostrożne. Liczba zakażeń krztuścem wzrosła znacząco od maja 2023, napisano w wydanym przez Centrum für Reisemedizin (CRM) komunikacie. Szczególnie dotknięta epidemią jest popularna wśród turystów wyspa na Morzu Bałtyckim – Fionia. Zazwyczaj w Danii odnotowuje się około 80 do 100 przypadków infekcji krztuścem miesięcznie. Jednak w październiku br. liczba zgłoszonych przypadków wyniosła 1131. Tylko w tygodniu od 13. do 19. listopada zarejestrowano 349 nowych przypadków.

Tych objawów krztuśca nie można bagatelizować

Krztusiec jest groźną chorobą dróg oddechowych wywołaną przez bakterie. Przenosi się drogą kropelkową. Bakterie wytwarzają toksyny, które uszkadzają błony śluzowe dróg oddechowych w przypadku zakażenia. Szczególnie narażone są niemowlęta, które jeszcze nie zostały zaszczepione. Zarażenie krztuścem u nich może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, a w najgorszych przypadkach nawet śmierci.

Objawy krztuśca:

  • W fazie 1 występują: objawy przeziębienia, takie jak katar, kaszel i uczucie osłabienia.
  • Faza 2 to przede wszystkim długo trwający, suchy kaszel; wymioty po próbach odkrztuszania gęstej wydzieliny; utrata apetytu i bezsenność.
  • W fazie 3: Ataki kaszlu ustępują; jednak zimne powietrze, wysiłek fizyczny lub dym papierosowy mogą wciąż wywoływać kaszel nawet po kilku miesiącach.
Tagi: