Przejdź do treści

Dodaj tę przyprawę do kawy. Efekt może być zbawienny dla Twojego zdrowia

18/05/2023 16:35 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 17:20

Niespodzianka w kawie. Większość z nas do kawy dodaje cukier. Istnieje jednak przyprawa, która nie tylko sprawia, że kawa jest nieco słodsza, ale także zmienia napój w prawdziwy wzmacniacz zdrowia. Podczas gdy wszelkiego rodzaju słodziki mogą powodować wzrost poziomu cukru we krwi i liczby kalorii, w rzeczywistości ta przyprawa może być wykorzystywana do ich spalania. Dzięki jednej przyprawie Twoja kawa może stać się prawdziwym panaceum i pomoże Ci w spalaniu kalorii.

Niespodzianka w kawie

Nazywana jest potocznie brązowym złotem. Mowa o cynamonie. Zawiera wiele cennych witamin i minerałów, a spożywanie go w odpowiednich ilościach w kawie może wspierać nasz organizm. Dodanie go do kawy może zastąpić cukier ze względu na jego słodki smak. Jest również uważany za naturalny środek leczniczy ze względu na jego pozytywny wpływ na zdrowie. Jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które stymulują spalanie tłuszczu. Ponadto, według EatSmarter, ma zbawienny wpływ na dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia. 
Przeczytaj: Przebadano kawy rozpuszczalne dostępne w supermarketach. Najgorszą okazała się znana marka, którą wszyscy chętnie pijemy

Brązowe złoto działa pobudzająco na jelita, zapewnia lepszą tolerancję posiłków, pomaga przy niestrawnościach oraz obniża poziom cholesterolu. Cynamon zawiera wapń, potas, żelazocynk, mangan i różne witaminy z grupy B. 

Cynamon może zapobiegać demencji

Naukowcy z irańskiego Uniwersytetu Medycznego Birjand zbadali wpływ cynamonu na mózg. Skoncentrowano się przede wszystkim na tym, jak przyprawa wpływa na uczenie się i ludzką pamięć. Okazało się, że może nawet zapobiegać demencji. Dlatego jest to znacznie więcej niż klasyczna przyprawa do zimowych deserów.

Kilka wcześniejszych badań wykazało, że bioaktywne związki cynamonu mają pozytywny wpływ na mózg” – napisali autorzy badania w Nutritional Neuroscience Journal. „Podczas gdy badania in vivo wykazały, że cynamon i jego składniki poprawiły zdolności poznawcze badanych, badania in vitro potwierdziły to na poziomie komórkowym” – podkreślili. Czytaj także: Sałatka z mniszka lekarskiego. Oto jak wykorzystać prozdrowotne właściwości tej rośliny w kuchni

Prozdrowotne właściwości kawy

Właściwości prozdrowotne przypisuje się także kawie. Zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu oraz zachorowania na cukrzycę, raka wątroby i chorobę Alzheimera. Zależy to przede wszystkim od rodzaju i ilości, dzięki któremu kawa stanie się prawdziwą cudowną bronią dla zdrowia.

Który cynamon jest dobry?

Kupując cynamon należy jednak zachować szczególną ostrożność. Istnieją dwa rodzaje cynamonu, ale tylko jeden jest korzystny dla zdrowia. Zawartość kumaryny jest tutaj kluczowa:

  • Cynamon cejloński jest słodszy niż cynamon Cassia. Kumaryna jest bardzo słabo skoncentrowana w tym rodzaju cynamonu,
  • Cynamon Cassia ma dość ostry i mocny smak. Może jednak mieć negatywne skutki zdrowotne. Zawiera do 0,3 procent kumaryny.

Zwiększone spożycie cynamonu Cassia może prowadzić między innymi do bólów głowy, wymiotów lub kołatania serca. Może mieć również negatywny wpływ na wątrobę. Dlatego Federalny Instytut ds. Oceny Ryzyka odradza spożywanie cynamonu kasja przez dłuższy czas. Dorośli powinni spożywać go nie więcej niż dwa gramy dziennie.

Kobiety w ciąży i dzieci również powinny uważać na spożywanie cynamonu. Istnieją również dowody interakcji z lekami na nadciśnienie i możliwego wpływu na poziom insuliny.

źródło: EatSmarter, LifeisGreen.pl