Przejdź do treści

Wszyscy użytkownicy Androida wezwani do NATYCHMIASTOWEGO usunięcia trzech „niebezpiecznych” aplikacji

15/04/2024 11:43 - AKTUALIZACJA 15/04/2024 11:52
Niebezpieczne aplikacje w Google Play

Niebezpieczne aplikacje w Google Play. Należy je natychmiast usunąć. Wszystkim użytkownikom Androida zalecono natychmiastowe podjęcie działań i usunięcie aplikacji znajdujących się w sklepie Google Play. To tzw. aplikacje „klonujące”. Oszuści mogą opróżnić twoje konto. Te trzy aplikacje trzeba natychmiast usunąć z telefonu.

Niebezpieczne aplikacje w Google Play. należy je natychmiast odinstalować

Użytkownicy Androida zostali wezwani, aby natychmiast usunęli trzy niebezpieczne aplikacje „klonujące” znajdujące się sklepie Google Play. W przeciwnym razie ryzykują, że oszuści mogą opróżnić ich konta bankowe.

Eksperci ds. bezpieczeństwa firmy ESET odkryli, że trzy popularne aplikacje mają na celu kradzież danych osobowych właścicieli Androida. Ukrywają złośliwe oprogramowanie XploitSPY typu open source, które może atakować dane osobowe użytkowników.
Przeczytaj: Złe wieści dla właścicieli telefonów Samsung. Nie użyją już tej aplikacji

Teraz wszystkim radzi się sprawdzić, czy na swoich urządzeniach nie występują komunikatory Dink Messenger, Sim Info i Defcom. Ostrzega się, aby natychmiast usunęli te trzy aplikacje – w przeciwnym razie ryzykują, że oszuści mogą opróżnić ich konta bankowe. Czytaj dalej pod zdjęciem

złe wieści dla właścicieli telefonów samsung

Oto jak odinstalować niebezpieczne aplikacje

Według ESET aplikacje stanowią część ukierunkowanej kampanii, która rozpoczęła się w listopadzie 2021 r., a której celem jest dystrybucja szkodliwego oprogramowania na telefony z systemem Android. Aby usunąć aplikacje na Androidzie, należy otworzyć Sklep Google Play i w prawym górnym rogu kliknąć w ikonę Profil.

Następnie kliknąć w Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami i wybrać nazwę aplikacji, którą chce się usunąć. Po czym kliknąć na Odinstaluj.

Eksperci stwierdzili, że „aplikacje zawierające XploitSPY mogą wyodrębniać listy kontaktów i pliki, lokalizację GPS urządzenia oraz nazwy plików wymienione w określonych katalogach związanych z aparatem, plikami do pobrania i różnymi aplikacjami do przesyłania wiadomości, takimi jak Telegram i WhatsApp”.
Przeczytaj: Mała pomarańczowa kropka u góry ekranu. To ostrzeżenie dla użytkownika telefonu. Zobacz VIDEO

Dodali także, że „szkodliwe oprogramowanie wykorzystuje natywną bibliotekę, która jest często wykorzystywana przy tworzeniu aplikacji na Androida w celu poprawy wydajności i uzyskiwania dostępu do funkcji systemu. Jednak w tym przypadku biblioteka służy do ukrywania poufnych informacji, takich jak adresy centrum kontroli i kontroli serwerów, co utrudnia narzędziom bezpieczeństwa analizę aplikacji.”

W raporcie zidentyfikowano dziesięć dodatkowych aplikacji zawierających kod oparty na XploitSPY i udostępniono Google swoje ustalenia Google – wyjaśniono w ostrzeżeniu skierowanym do użytkowników na całym świecie. źródło: Birminghammail.co.uk, PolishObserver.com