Przejdź do treści

Ostrzeżenie dla posiadaczy Androida: Te aplikacje musisz jak najszybciej usunąć, mają złośliwe oprogramowanie

04/01/2024 15:00

Niebezpieczne aplikacje na Androida. Eksperci ds. bezpieczeństwa z McAffee odkryli niebezpieczne aplikacje na Androida, w tym nieznanego wcześniej backdoora o nazwie „Xamalicious”. Ten złośliwy kod pozwala atakującym uzyskać nieautoryzowany dostęp do zainfekowanych urządzeń. W celu ochrony swojego smartfona, zalecamy sprawdzenie, czy masz zainstalowane te aplikacje i w razie potrzeby, niezwłoczne ich usunięcie.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Jak zwolnić miejsce w pamięci telefonu? Dzięki prostemu ustawieniu w WhatsApp możesz dokonać tego z łatwością 

Niebezpieczne aplikacje na Androida

Eksperci odkryli w sumie około 25 aplikacji, które wykorzystują nowe złośliwe oprogramowanie. Niektóre z nich były nawet oferowane w Sklepie Play, ale od tego czasu zostały usunięte. Najczęściej pobierane były następujące aplikacje:

  • Essential Horoscope for Android – 100 000 pobrań
  • 3D Skin Editor for PE Minecraft – 100 000 pobrań
  • Logo Maker Pro – 100 000 pobrań
  • Auto Click Repeater – 10 000 pobrań
  • Count Easy Calorie Calculator – 10 000 pobrań
  • Dots: One Line Connector – 10 000 pobrań
  • Sound Volume Extender – 5 000 pobrań

Jakie dodatkowe działania należy podjąć?

dodatkowe dzialania

Aplikacje służą głównie do klikania reklam i instalowania innych aplikacji w tle. Przestępcy prawdopodobnie chcą w ten sposób generować pieniądze. Teoretycznie jednak możliwe byłoby również instalowanie oprogramowania szpiegującego lub trojanów bankowych.
Czytaj także: Zapomnij o pilocie! Oto, jak z łatwością możesz obsługiwać telewizor za pomocą telefonu

Według danych telemetrycznych McAfee, większość dotkniętych użytkowników pochodzi z USA, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Australii, Brazylii, Meksyku i Argentyny. Jeśli zainstalowałeś którąkolwiek z zaatakowanych aplikacji, z których niektóre są dostępne od 2020 roku, powinieneś natychmiast usunąć je ze swojego urządzenia. Zdecydowanie zaleca się również przeskanowanie telefonu odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym. Źródło: CHIP.de, PolishObserver.com