Przejdź do treści

Hollywood opłakuje śmierć aktora znanego m.in. z filmu „Tootsie”

18/05/2024 13:28 - AKTUALIZACJA 19/05/2024 11:35

Nie żyje Dabney Coleman. Aktor miał 92 lata. Znany był z wielu ról filmowych, m.in. w „fila”Tootsie” i Zakazanego imperium”. Dabney Coleman zmarł w czwartek, 16 maja 2024 w swoim domu w Santa Monica. Smutną informacją podzieliła się 17 maja jego córka Quincy Coleman.

Nie żyje Dabney Coleman, aktor znany m.in. z „Tootsie” i „Zakazanego imperium”

Córka aktora w informacji o śmierci Colemana opisała swojego ojca jako człowieka hojnego, ciekawego i pełnego poczucia humoru, który lubił rozśmieszać ludzi – podaje TMZ. Dabney Coleman urodził się 3 stycznia 1932 roku. Studiował na Virginia Military Institute i Uniwersytecie Teksańskim w Austin. W 1953 roku został powołany do armii, służbę odbył w Europie. W latach 1958–1960 uczył się w nowojorskiej Neighborhood Playhouse School of the Theatre. Pierwsze role grywał na początku lat 60. 
Przeczytaj: Kate Middleton opublikowała pierwsze wideo od czasu diagnozy raka

Przełom w jego karierze przyniosła mu rola rola w komedii „Od dziewiątej do piątej”, gdzie Coleman wcielił się we Franklina M. Harta Jr., bardzo antypatycznego szefa trzech pracownic biurowych, które pewnego dnia postanawiają się na nim zemścić. W „Tootsie” zagrał rolę aroganckiego reżysera opery mydlanej. Mogliśmy go także zobaczyć m.in. w „Grach wojennych”, musicalu „Muppety podbijają Broadway” czy komedii szpiegowskiej „Człowiek w czerwonym bucie”. Czytaj dalej pod materiałem video

Widzowie zapamiętają go przede wszystkim jako komandora Louisa Kaestnera z serialu „Zakazane imperium” oraz filmu „Wyścig z czasem” z 1990 roku, w którym wcielił się w Burta Simpsona – policjanta, który za kilka dni ma odejść na emeryturę i który podczas badania dowiaduje się, że cierpi na nieuleczalną chorobę.  

Tagi: