Przejdź do treści

Olej kokosowy zdrową alternatywą czy tylko chwytem reklamowym? Przebadano 19 produktów

13/05/2023 13:37 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:05
Najlepszy olej kokosowy w sprzedaży

Najlepszy olej kokosowy w sprzedaży. Olej kokosowy coraz częściej używany jest w kuchni jako zdrowa alternatywa dla konwencjonalnych olejów. Znajduje też szerokie zastosowanie w kosmetyce. Ale czy jest naprawdę zdrowy? Niemiecki magazyn konsumencki ÖKO-TEST przebadał 19 produktów, w tym także mleko koksowe. Oto, które są najlepsze.
PRZECZYTAJ: Sałatka z mniszka lekarskiego. Oto jak wykorzystać prozdrowotne właściwości tej rośliny w kuchni

Olej kokosowy: Czy jest naprawdę zdrowy?

Olej kokosowy jest uważany za super food, który wzmacnia serce i krążenie, a nawet pomaga schudnąć. Pozyskiwany jest z miąższu orzecha kokosowego. Jego skład to głównie tłuszcze nasycone. Olej kokosowy zawiera wysoki poziom średniołańcuchowych trójglicerydów (MCT), które są przetwarzane przez organizm inaczej niż inne tłuszcze.

Pytanie, czy olej kokosowy jest zdrowy może wydawać się kontrowersyjne. Z jednej strony olej faktycznie zawiera zdrowe składniki, takie jak MCT i przeciwutleniacze. Z drugiej natomiast, wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych budzi wiele wątpliwości, ponieważ są one związane ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. 

Ze względu na wysoki punkt dymienia olej kokosowy nadaje się szczególnie do smażenia i pieczenia. Dzięki swojemu składowi ma dłuższy termin przydatności do spożycia niż inne oleje. Należy pamiętać, że istnieją różnice między olejami kokosowymi. Olej z pierwszego tłoczenia pachnie i smakuje jak kokos. Olej poddany obróbce termicznej jest bez smaku.

Mleko kokosowe składa się z prasowanego miąższu kokosa i wody. Nadaje się jako roślinny substytut śmietany. Gęste mleko kokosowe jest również popularne wśród wegetarian, wegan i osób z nietolerancją laktozy, które szukają alternatywy dla mleka krowiego. Czytaj także: Tylko garść dziennie tych orzechów wystarczy, by wspomóc serce i zapobiec nowotworom

Najlepszy olej kokosowy w sprzedaży: Te cztery produkty otrzymały najwyższe oceny

Magazyn konsumencki ÖKO-TEST przetestował 19 produktów, w tym także mleko kokosowe. Na dziesięć przebadanych olejów, cztery otrzymały ocenę „bardzo dobrą”. Jednak 5 innych oceniono jako „nieodpowiednie” ze względu na znacznie zwiększoną zawartość składników oleju mineralnego  MOSH i MOAH. Wszystkie z nich to znane marki ekologiczne. Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) od pewnego czasu domaga się, aby zawartość MOAH zostało wykluczone z żywności.

Jeżeli chodzi o przebadane mleko koksowe, wszystkie produkty nie zawierają oleju mineralnego. W dwóch z nich znaleziono jednak sztuczny emulgator polisorbat 60, z których jeden zawiera również środek zagęszczający karboksymetylocelulozę (CMC). Czytaj także: Te warzywa są wysokobiałkowe. Mają tyle samo białka co jajko

Które produkty otrzymały najwyższe oceny? Oto pierwsza trójka:
Borchers Organiczny olej kokosowy Fairtrade Virgin
– Dr. Goerg Premium organiczny olej kokosowy premium
Organiczny olej kokosowy CocoNativo

źródło: ÖKO-TEST, LifeisGreen.pl