Przejdź do treści

Dietetyk ostrzega przed ryzykiem związanym ze spożywaniem mleka roślinnego. „Nie jest tak zdrowe, jak myślisz”

15/04/2024 09:24 - AKTUALIZACJA 15/04/2024 09:24

Mleko roślinne zagrożeniem dla zdrowia? Mleko owsiane stało się w ostatnich latach popularną alternatywą dla mleka krowiego, ale dietetyk ostrzega, że może ono nie być tak zdrowe, jak ludzie myślą, a nawet może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Mleko roślinne zagrożeniem dla zdrowia? Dietetyk ostrzega przed jego spożywaniem

Dietetyk ostrzegł przed potencjalnymi „zagrożeniami dla zdrowia” związanymi z mlekiem owsianym – prawdopodobnie burząc powszechny mit, że mleka roślinne są lepsze od nabiału. Reema Pillai, dietetyk z Dietitian Fit, stwierdziła, że pomimo swojej popularności, mleko owsiane może nie być tak zdrowe, jak się wydaje. Wypowiadając się na ten temat, Reema powiedziała: „Mleko krowie stanowi źródło białka, wapnia, jodu i witamin A, B12, D. Zawarte w nim białko dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów, co oznacza, że mleko jest kompletnym białkiem. Mleko owsiane jest ubogim źródłem białka i naturalnie nie jest źródłem wielu składników odżywczych, które zawiera mleko krowie”.

„Chociaż wiele mlek owsianych dostępnych na rynku będzie wzbogaconych (chyba że kupisz organiczne mleko owsiane). Upewnij się, że wybierasz mleko owsiane, które zostało wzbogacone witaminą B12 i D, potasem i fosforanem, wapniem, jodem i ryboflawiną”. W swojej eksperckiej poradzie powiedziała: „Ogólnie rzecz biorąc, jeśli lubisz mleko krowie i je tolerujesz, to sugerowałabym pozostanie przy nm. Jeśli jednak chcesz przejść na mleko roślinne ze względów etycznych, środowiskowych lub dietetycznych, upewnij się, że wybierasz mleko owsiane, które zostało wzbogacone w składniki odżywcze i nie zawiera żadnych dodanych cukrów”.

„Mleko owsiane może potencjalnie powodować problemy zdrowotne”

Reema podkreśliła również, że oprócz braku niezbędnych składników odżywczych, mleko owsiane może potencjalnie powodować problemy zdrowotne, donosi Bristol Live. Wyjaśniła: „Ponieważ mleko owsiane zawiera naturalnie występujące cukry, może powodować wzrost poziomu cukru we krwi. Podczas produkcji owies jest mieszany z wodą, a płyn jest odcedzany, w wyniku czego powstaje mleko roślinne”.

„Ponieważ owies został drobno zmielony, oznacza to, że matryca pokarmowa całego owsa została zakłócona, co oznacza, że naturalne cukry z owsa są łatwiejsze do wchłonięcia. Może to prowadzić do dużego skoku poziomu cukru we krwi w porównaniu z jedzeniem całego owsa, ale należy pamiętać, że skoki poziomu cukru we krwi po jedzeniu są całkowicie normalne i nie są szkodliwe” – dodała.

„Ciało będzie pracować nad obniżeniem poziomu cukru we krwi w odpowiednim czasie. Połączenie mleka owsianego ze źródłem białka lub tłuszczów pomoże zmniejszyć skoki. Chociaż jeśli od czasu do czasu pijesz trochę mleka owsianego do herbaty lub kawy, te skoki poziomu cukru we krwi są minimalne”.

„Jeśli spożywasz duże ilości mleka owsianego, warto przyjrzeć się alternatywnym opcjom mleka roślinnego, takim jak sojowe lub migdałowe, zwłaszcza jeśli cierpisz na takie schorzenia, jak cukrzyca typu 2 lub PCOS, które mogą prowadzić do większych niż normalne skoków poziomu cukru we krwi.”
Przeczytaj także: Ten napój to eliksir młodości. Jedna filiżanka dziennie minimalizuje oznaki starzenia
Źródło: Mirror, PolishObserver.com

Tagi: