Przejdź do treści

Banki będą mogły zamykać konta z powodu poglądów

24/07/2023 20:54 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04

Wielka Brytania: Nowe przepisy dotyczące kont bankowych Wchodzą w życie nowe zasady, zgodnie z którymi banki będą musiały powiadamiać klientów z większym wyprzedzeniem przed zamknięciem ich konta. Wprowadzenie tych zmian jest skutkiem wybuchu kłótni z udziałem Nigela Farage’a.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Podróż z Europy do USA. Tych rzeczy nie można wwozić do Stanów Zjednoczonych

Jak informuje The Mirror, zwolennik Brexitu i były lider UKIP, Nigel Farage, powiedział, że Coutts zamknęło jego konto, ponieważ bank nie zgadzał się z jego poglądami politycznymi. Farage złożył w banku wniosek o dostęp do dokumentów (SAR), aby poznać decyzję o zamknięciu jego konta. Szefowa bankowości Dame Alison Rose przeprosiła później za „głęboko niestosowne” komentarze poczynione przez bank na temat pana Farage’a w 40-stronicowym dokumencie.

Dlaczego Twoje konto bankowe może zostać zlikwidowane?

Banki zasadniczo mają prawo zamknąć konto, jeśli chcą. Istnieje wiele powodów, dla których może się to zdarzyć – na przykład, jeśli popełniłeś przestępstwo lub nie korzystasz już z konta. Konto można również zamknąć, jeśli okłamałeś lub znęcałeś się nad pracownikami banku. Financial Ombudsman Service (FOS) stwierdza jednak, że konta nie powinny być zamykane „z powodu nieuczciwych uprzedzeń lub bezprawnej dyskryminacji”.

Co oznaczają dla klienta nowe zasady zamykania kont bankowych?

Obecnie banki muszą powiadomić o zamknięciu konta z 30-dniowym wyprzedzeniem. Ministerstwo Skarbu ogłosiło jednak plany wydłużenia tego okresu do 90 dni, aby dać ludziom więcej czasu na odwołanie się od decyzji. Banki nie muszą jednak informować klientów o zamknięciu konta, jeśli podejrzewają, że doszło do przestępstwa finansowego.
Według BBC, nowe przepisy zostaną prawdopodobnie wprowadzone po wakacjach. Minister Skarbu Andrew Griffith powiedział: „Zmiany te zwiększą prawa klientów zapewniając prawdziwą przejrzystość, czas na odwołanie się i uczynią banki bardziej sprawiedliwymi”.
Czytaj także: Tyle gotówki można legalnie przewieźć przez granicę do Wielkiej Brytanii

Jakie mam prawa, jeśli bank chce zamknąć moje konto?

FOS zaleca, aby najpierw porozmawiać z bankiem w celu rozwiązania sytuacji. Zazwyczaj musi on udzielić ostatecznej odpowiedzi w ciągu 15 dni – choć w niektórych okolicznościach może to potrwać do ośmiu tygodni. Jeśli nie jesteś zadowolony z ich odpowiedzi, możesz złożyć skargę do FOS.

Źródło: mirror.co.uk, PolskiObserwator.de