Przejdź do treści

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla uznany przez Rosję za ‘’zagranicznego agenta’’

05/09/2023 08:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:04
Dmitrij Muratow

Redaktor naczelny znanej rosyjskiej gazety – Dmitrij Muratow, został uznany przez Rosję za zagranicznego agenta. Kreml oskarża go o wykorzystywanie zagranicznych platform do rozpowszechniania opinii bezpodstawnie oczerniających wizerunek Rosji.
>> Zachód traci miliardy dolarów, a Rosja wciąż powiększa swój majątek

Dmitrij Muratov

Współzałożyciel i redaktor naczelny rosyjskiej gazety „Nowaja Gazieta”, a także Laureat Pokojowej Nagrody Nobla – Dmitrij Muratow, został przez Rosję wpisany na listę zagranicznych agentów. Jest to powszechnie stosowana przez rosyjskie władze metoda do tłumienia niechcianej krytyki. Prawdopodobnie jest to część ogólnej rozprawy władz z instytucjami, które rozpowszechniają zachodnią propagandę oczerniającą Federację Rosyjską.

Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości uzasadnia swoją decyzję oskarżając Muratowa o wykorzystywanie zagranicznych platform do rozpowszechniania opinii mających na celu kształtowanie negatywnego nastawienia do polityki zagranicznej i wewnętrznej Federacji Rosyjskiej. Ministerstwo oskarżyło również Muratowa o tworzenie i rozpowszechnianie treści pochodzących od innych zagranicznych agentów.

„Co tu komentować? Komentarze można kierować do Ministerstwa Sprawiedliwości” – napisano na stronie internetowej „Nowaja Gazieta”.

Czarna lista zagranicznych agentów

Lista zagranicznych agentów jest czarną listą rosyjskich władz. Obejmuje obecnie 674 osób oraz organizacji. Pojawienie się na niej wiąże się z przykrymi konsekwencjami takimi jak ograniczenia administracyjne czy też ujawnienie źródeł dochodów. Zabieg ten jest często stosowany przez Kreml w celu uciszenia niepożądanych organizacji.

Od czasu wprowadzenia wojsk na Ukrainę w lutym 2022 roku, Moskwa zintensyfikowała działania mające na celu stłumienie sprzeciwów. Większość głośnych przeciwników stanęło przed sądem.

Podczas gdy wielu niezależnych dziennikarzy pracuje za granicą, Dmitrij Muratow w ostatnim czasie przebywał w Rosji. Wspierał swojego przyjaciela – Olega Orłowa, współprzewodniczącego rosyjskiej organizacji praw człowieka Memoriał. 

Orłow jest sądzony za jednoosobowe pikiety przeciwko napaści na Ukrainę i za artykuł we francuskiej gazecie zatytułowany „Chcieli faszyzmu, to go dostali”. Został również oskarżony o dyskredytacje armii. Wielu znanych polityków opozycji zostało uwięzionych od czasu rozpoczęcia wojny, w tym na przykład Ilya Yashin czy Vladimir Kara-Murza. 
>> Zełenski chce ustawy zrównującej korupcję ze zdradą stanu

Źródło: theguardian.com, PolishObserver.com