Przejdź do treści

Kobiety otrzymują niższe emerytury niż mężczyźni. Jest sposób, aby temu zaradzić

01/03/2024 17:29 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:02
Pół miliona emerytów nie dostanie podwyżki emerytury od kwietnia 2024

Luka emerytalna między mężczyznami a kobietami – czyli różnica między kwotami zaoszczędzonymi na emeryturę przez mężczyzn i kobiety. Może być trudna do przezwyciężenia, ponieważ kobiety często ponoszą ciężar obowiązków opiekuńczych i zarabiają mniej. Z okazji nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Kobiet nowe badanie rzuciło dodatkowe światło na tę lukę.
Przeczytaj: Do skrzynek brytyjskich emerytów trafi list. Mogą spodziewać się go w najbliższych tygodniach

Luka emerytalna między mężczyznami a kobietami

Okazuje się, że sześć na dziesięć (60%) kobiet nie planowało żadnej emerytury poza upewnieniem się, że są zapisane do programu emerytalnego w miejscu pracy – to więcej niż 46% ankietowanych mężczyzn, którzy również to stwierdzili. Mniej niż połowa (44%) kobiet posiadających emeryturę w miejscu pracy twierdzi, że wie, jak ona działa, w porównaniu z sześcioma na dziesięciu (60%) mężczyzn, jak wynika z badania przeprowadzonego dla doradcy emerytalnego My Pension Expert.

W styczniowej ankiecie Opinium przeprowadzonej wśród 2000 osób, kobiety częściej twierdziły, że wpłacają jedynie minimalną wymaganą kwotę do puli emerytalnej w miejscu pracy (19%) w porównaniu z mężczyznami (15%). Lily Megson, dyrektor ds. polityki w My Pension Expert, mówi: „Nasze badania rzucają zniechęcający cień na finansową przyszłość brytyjskich kobiet, ponieważ różnica w emeryturach kobiet i mężczyzn po raz kolejny daje o sobie znać”.

Badanie jest następstwem niedawnego raportu przygotowanego przez dostawcę usług emerytalnych NOW: Pensions i Pensions Policy Institute (PPI), który wskazuje, że kobiety muszą pracować przez dodatkowe 19 lat, aby przejść na emeryturę z takimi samymi oszczędnościami emerytalnymi jak mężczyźni.

Istnieją pewne kroki, które kobiety mogą podjąć, aby zmniejszyć tę lukę

Jackie Leiper, dyrektor zarządzająca w Scottish Widows, mówi: „Jedną z najważniejszych rzeczy, które kobiety mogą zrobić, jest pamiętanie o własnych finansach osobistych, w tym o emeryturze. Wiemy, że około jedna na pięć kobiet planuje przynajmniej częściowo polegać na dochodach swojego partnera na emeryturze”. Leiper radzi, by „dyskutować o emeryturach” – także wtedy, gdy para zdecyduje się na rozwód.

W przypadku par, należy rozważyć wpływ finansowy przerw w karierze i obowiązków opiekuńczych na oba plany emerytalne i być może omówić sposoby, w jakie można je podzielić bardziej równo. A jeśli nie pracowałeś, warto sprawdzić, czy kwalifikujesz się do krajowych kredytów ubezpieczeniowych, które mogą być wliczane do emerytury państwowej.

Kwota zarobków, od której pracodawca może automatycznie włączyć daną osobę do programu emerytalnego w miejscu pracy, wynosi 10 000 GBP – ale jeśli zarabiasz mniej, nadal możesz poprosić o dołączenie do programu. Koszty opieki nad dziećmi mogą również utrudniać oszczędzanie na emeryturę – sprawdź, czy otrzymujesz pomoc, do której masz prawo w Childcare Choices.

Leiper sugeruje również wpłacanie składek na emeryturę od najmłodszych lat. Może to pomóc zrekompensować późniejsze spadki dochodów w przypadku przerwy w karierze lub przejścia na niepełny etat.„Przejmując kontrolę nad swoimi składkami i zwiększając je tak wcześnie, jak to możliwe, młode kobiety mają szansę poprawić swoje długoterminowe perspektywy oszczędnościowe” – wyjaśnia.
Przeczytaj także: Para Brytyjczyków wygrała milion na loterii. Kobieta uciekła z całymi pieniędzmi
Źródło: Independent.co.uk, PolskiObserwator.de